Emmanuel Macron

Fransız bankacı, bürokrat ve siyasetçi Emmanuel Macron, 2017 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçiminde kurucusu olduğu merkez parti En Marche!'ın adayı oldu ve Cumhurbaşkanı seçildi.

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron, 21 Aralık 1977 tarihinde Amiens, Hauts-de-France, Fransa'da dünyaya geldi. 

Annesi doktor ve babası nöroloji profesörü olan Emmanuel Macron, dindar olmayan ailesinden bağımsız karar vererek, 12 yaşında kendi isteğiyle Katolik olarak vaftiz oldu. 

Lise mezuniyetinin ardından Paris Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde okumaya başlayan Macron, buradaki eğitimini de tamamladıktan sonra asistanlık yaptı. Bu dönemde filozof Paul Ricœur'un La Mémoire, l’histoire, l’oubli (Bellek, tarih, unutkanlık) isimli kitabının 1999-2001 arasında hazırlanma sürecinde asistanlık yaptı.

Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nden 2011 senesinde Kamu İşleri alanında lisansüstü diploması aldı.

2002-04 yıllarında Ulusal İdare Okulu'nda (ENA) eğitim gördü. Eğitimi sırasında Fransa'nın Nijerya büyükelçiliğinde staj yaptı. 10 sene Amiens Konservatuarı'nda piyano eğitimi aldı ve üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

 

Cumhurbaşkanlığı

Emmanuel Macron, 15 Mayıs 2012 tarihinde François Hollande'ın Cumhurbaşkanı olmasıyla beraber Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter yardımcısı oldu ve 30 Ağustos 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Temmuz 2014'te bu görevden ayrıldı.

2. Manuel Valls Hükümeti'nde Ekonomi, Sanayi ve Dijital Ekonomi Bakanı olarak görev aldı.

Bazı gözlemciler tarafından Sosyal liberal veya sosyal demokrat olarak değerlendirilmektedir ve Sosyalist Parti'nin sağ kanadına mensup olarak algılanmaktadır.

30 Ağustos 2016'da hükümetten istifa eden Macron, istifasından sonra En Marche! hareketini oluşturarak 2017 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koydu. İlk tur sonucunda Marine Le Pen ile ikinci tura kaldı ve 7 Mayıs 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı seçildi.