Dustin Hoffman

Ünlü aktör Dustin Hoffman, Rain Man ve Kramer vs. Kramer'deki oyunculuklarıyla iki kez oskar ödülünün sahibi olmuştur.

Dustin Hoffman, 8 Ağustos 1937 tarihinde ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde dünyaya geldi. Annesi Lillian Gold jazz piyanisti, babası Harry Hoffman ise mobilyacı olmadan önce Columbia Pictures için çalışan bir set dekoratörüydü. Hoffman’ın erkek kardeşi Ronald Hoffman ise avukat ve ekonomistti.

19 yaşında öğrenimini yarıda bırakan Hoffman, Pasadena Playhouse isimli tiyatroda arkadaşı Gene Hackman’le birlikte oyunculuk yapmaya başladı. Hackman, New York’a taşındıktan sonra, Hoffman’ı da yanına çağırdı ve birlikte yaşamaya başladılar. Hoffman bir süre sonra Robert Duvall ile bir apartman dairesi tuttu. Geçimini sağlamak için restoranlarda ve belediyenin yazı işlerinde çalıştı.

1961 yılında Broadway’de sergilenen bir oyunda izleyiciyle buluştu. Volkswagen Fastback reklamında da rol alan Hoffman, daha sonra Actors Studio’ya kaydoldu. 60’lı yılların ortalarında Naked City, The Defenders ve Hallmark Hall of Fame gibi TV showları ve yapımlarda oynayan Hoffman, ilk çıkışını başrollerini Eli Wallach’la birlikte paylaştıkları The Tiger Makes Out filmiyle yaptı.

Mike Nichols’ın yönetmenliğini yaptığı Charles Webb'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan The Graduate filminde oynaması Hoffman için büyük şans oldu. Bu filmdeki Benjamin Braddock rolü için önce Warren Beatty daha sonra da Robert Redford düşünülmüştü. Ancak rol, beceriksizlik ve acemilik gerektiriyordu. Bu özellikler aktörlük konusunda henüz kendini ispatlamamış olan Hoffman için oldukça uygundu.

The Graduate Hoffman’ın filmografisi için oldukça önemli oldu. Kendisine en iyi erkek oyuncu oskar adaylığını kazandırmasının yanı sıra Nichols’u da en iyi yönetmen dalında ödüle kavuşturdu. Daha sonra önceden çektiği Madigan's Millions isimli yapım vizyona girdi. Film, Box Office'te büyük hayal kırıklığı oluşturdu. 1969’da Anne Byrne’la evlenen Hoffman’ın bu evlilikten Karina ve Jenna adlarında iki kız çocuğu oldu.

James Leo Herlihy’un romanından beyaz perdeye uyarlanan ve sokaklarda yaşayan bir dolandırıcıyı oynadığı Midnight Cowboy’daki Ratso Rizzo rolüyle ikinci oskar adaylığını kazanan Hoffman, bu filmdeki rolünü almak için prodüktörün karşısına onun bilgisi olmaksızın bir dilenci gibi çıkarak rol için doğru oyuncu olduğunu kanıtlamaya çalışmış ve işi almıştır.

Filmin sahnelerinden birinin New York’un kalabalık caddelerinde çekimi gerçekleştirilirken, başrolü paylaştığı diğer oyuncu arkadaşı Jon Voight’la ezilme tehlikesi geçiren Hoffman, o an heyecanla arabanın üzerine atlayıp “Hey, I'm walkin' here! I'm walkin' here!” demiş ve bu doğaçlama replik sinema tarihinin unutulmaz anlarından biri olmuştur.

Bu filmden sonra iyice ünlenen Hoffman, Little Big Man'de 121 yaşındaki bir kızılderiliyi, Papillon'da ömür boyu hapse çarptırılmış bir mahkumu, ona üçüncü oskar adaylığını kazandıracak Lenny'de bir komedyeni, All The President's Men'de Watergate skandalında önemli bir rol oynayan gazeteci Carl Bernstein'i canlandırdı.

Ardından 1976 yılında Marathon Man'de ünlü oyuncu Sir Laurence Olivier’la beraber çalışma fırsatı buldu.

1979'da Kramer vs. Kramer'deki oyunculuğuyla ilk oskarını kazanan Hoffman, settekilere ecel terleri döktürmüş, doğaçlama yapan Meryl Streep'in kafasına kristal kadeh fırlatmıştı. Filmin yönetmeni Robert Benton daha sonra vereceği bir röportajda, Dustin Hoffman’la çalışmanın zorluğuna değinerek "Verdiğiniz hiçbir ödül bana Dustin Hoffman’la geçirdiğim dört ayımı geri veremez" demiştir.

1980 yılında Anne Byrne’dan boşanan aktör, aynı yıl Lisa Gottsegen’le evlendi. Bu evlilikten Jacob, Maxwell, Rebecca ve Alexandra isimlerinde 4 çocuğu oldu.

İş bulamadığı için kadın kılığına girip bir soap operada rol alan bir aktörü canlandırdığı Tootsie, Hoffman'ın filmografisinde başarılı bir yapım olarak yer almakla birlikte ilginç bir olayla da hafızalara kazındı. Zira, kendisini fotomontajla kadın giysileri içinde gösteren Los Angeles dergisine 3 milyon dolarlık tazminat davası açan aktör, ironik biçimde davayı kazanmıştır.

Yönetmenliğini Elaine May’in yaptığı, Warren Beatty’le başrolleri paylaştığı, Haluk Bilginer’in de ufak bir rolle yer aldığı Ishtar isimli filmdeki oyunculuğuyla üç dalda Razzie ödüllerine aday gösterildi.

1989 yılında Barry Levinson’ın Rain Man, filminde ikinci kez en iyi oyuncu oskarının sahibi oldu. Sonraları, Levinson ve Hoffman üç filmde daha birlikte çalıştılar. Sleepers isimli yapımın da dikkat çektiği bu birlikteliğin en verimli örneği ise Robert De Niro ile başrolleri paylaştığı Wag the Dog oldu.

1989’da Berlin Film Festivali Onur Ödülü’ne, 1996’da Venedik Film Festivali Kariyer Ödülü’ne ve 1999’da Amerikan Film Enstitüsü Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Dustin Hoffman, son olarak Mr. Magorium's Wonder Emporium filminde rol almıştır.

Filmleri

The Tiger Makes Out

The Graduate

Madigan's Millions

Midnight Cowboy

John and Mary

Little Big Man

Straw Dogs

Alfredo, Alfredo

Papillon

Lenny

All the President's Men

Marathon Man

Straight Time

Agatha

Kramer vs. Kramer

Tootsie

Death of a Salesman

Ishtar

Rain Man

Common Threads: Stories from the Quilt

Family Business

Dick Tracy

The Earth Day Special

Billy Bathgate

The Simpsons

Hook

Hero

Outbreak

American Buffalo

Sleepers

Mad City

Wag the Dog

Sphere

The Messenger: The Story of Joan of Arc

Moonlight Mile

Confidence

Runaway Jury

Finding Neverland

I Heart Huckabees

Meet the Fockers

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Racing Stripes

The Lost City

Perfume: The Story of a Murderer

Stranger than Fiction

The Holiday

Mr. Magorium's Wonder Emporium

Kung Fu Panda

The Tale of Despereaux

Last Chance Harvey

Barney's Version

Jews and Baseball: An American Love Story

Little Fockers

Kung Fu Panda 2

Luck

Quartet

Chef

Roald Dahl's Esio Trot

The Cobbler

Boychoir

The Program

Kung Fu Panda 3