Burcu Kara

Sinema ve dizi film oyuncusu Burcu Kara kimdir?

Burcu Kara, 1 Mart 1980 yılında Bursa'da hayata gözlerini açtı. Öğretmen bir anne ve babanın çocuğudur. İlkokula 4,5 yaşında başladı, 9 yaşında ilkokulu tamamladı. 20 yaşında iken 2000 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. Eskişehir´de öğrenciyken aynı zamanda yerel kanallarda küçük çaplı sunuculuk deneyimi elde etti.

Üniversiteyi tamamladıktan sonra Bursa´ya dönerek, kendi mesleği olan yatırım uzmanlığını yapmaya başladı. Sonra bu meslekten vaz geçerek diksiyon ve spikerlik kursları için İstanbul´a gidip gelmeye başladı. İlk olarak  Olay TV´de sunuculuk yapmasının ardından Kanal D´deye geçme fırsatını yakaladı, bir süre muhabir olarak çalıştıktan sonra 2002'de "Haber Spikeri" olarak haberleri sunmaya başladı. Spiker seçildikten sonra Bursa´daki kariyerini ve ailesini bırakarak İstanbul´a yerleşti

İstanbul'da Şahika Tekand´da oyunculuk dersleri almaya başladı ve kısa bir süre İlk dizi deneyimi olan Haziran Gecesi'nde "Duygu" karakterini canlandırma fırsatını yakaladı. "O Şimdi Mahkum" filminde spiker kız ve "Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu" filminde "Prenses Maya" karakterini canlandırdı. 2005 yılında Cine 5 kanalında "Cinesinema" programının, 2007 yılında Show Max kanalında "Burcuyla" programının sunuculuğunu üstlendi. 2007 yılında, "Sadri Alışık Tiyatrosu"nda sahnelenen bir "Atıf Yılmaz" eseri olan "Güllü"nün tiyatro versiyonunda Kerem Alışık ile başrolleri paylaştı. Ardından "Elveda Derken" dizisinde "Zeynep" rolünü canlandırdı. İpsiz Recep adlı yapımda da rol aldı. 2011 yılında kendisiyle aynı mesleği paylaşan oyuncu Buğra Gülsoy ile evlenmiş, 2 Ağustos 2012 tarihinde evliliklerini sonlandırmışlardır.

 

Rol Aldığı Dizi ve Filmler:

 

Milat (Gökçe Eroğlu, Mit Elemanı, TV Dizisi, 2015)

Tozlu Yollar (Feraye, TV Dizisi, 2013)

Tatar Ramazan 2. Sezon (TV Dizisi, 2013)

Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda (Zeynep, Sinema Filmi, 2013)

Yıllar SonraYıllar Sonra (Seda, TV Dizisi, 2011)

Romantik Komedi (Zeynep, Sinema Filmi, 2010)

Maskeli Balo (Zeynep, TV Dizisi, 2010)

Kirli Beyaz (Zeynep, TV Dizisi, 2010)

İpsiz Recep (Ayşe, TV Dizisi, 2008)

Elveda Derken (Zeynep, TV Dizisi, 2007)

Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu (Prenses Maya)

Sinema Filmi (2006, O Şimdi Mahkum (Spiker, Sinema Filmi, 2005)

Haziran Gecesi (Duygu, TV Dizisi, 2004)