Burak Kut

Şarkıcı,Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu Burak Kut kimdir?

 Sinema ve dizi film oyuncusu. 27 Ağustos 1973 tarihinde İstanbul'da doğdu.  Burak Kut, henüz Çapa Ortaokulunda okul orkestrasıyla müzik çalışmaları yapmaya başladı. Daha sonra Şehremini Lisesine gitti, orada müzik derslerinin olmaması nedeniyle ikinci yılında okuldan ayrılarak İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesine başvurdu ve sınavları birincilikle vererek okula girmeye hak kazandı. Sanatçı burada flüt ve piyano eğitimi aldı. Lise yıllarında müziğiyle kendini gösteren Burak Kut, okul korosunun solistliğini üstlendi. Okulu adına ve Kabataş Erkek Lisesi adına katıldığı Milliyet Gazetesinin düzenlediği müzik yarışmalarında üç yıl arka arkaya birinci oldu. 

Liseden mezun olduktan birkaç yıl sonra yapımcı Hakan Peker’le anlaşarak ilk albümünü 29 Nisan 1994 tarihinde çıkardı. “Benimle Oynama/Çılgınım” adını taşıyan bu albümü ile  müziği dikkatleri çekmeyi başardı. Burak Kut, albümü sonrası bir anda “Türkiye’nin Bebetosu” lakabıyla anıldı ve albümü bir milyona yakın satış elde etti. Bu önemli çıkışı sonrası iki sene içerisinde üç yüz civarında konser vererek tüm müzikseverlere kendini sevdirdi. Pek çok başarıyı beraberinde getiren bu albümle birlikte, o yıllarda Türkiye'de verilen hemen hemen bütün müzik ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca Avrupa "MTV Local Hero" ödülünü de kazandı.

Sanatçı ikinci albümü “Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim”i 1995 yılının Ağustos ayında çıkardı. Albüme adını veren şarkıya Londra’da klip çekti. Bu albümden sonra söz ve beste yapmaya ağırlık veren sanatçı, yine Türkiye dışında New York’ta “Yaşandı Bitti” adlı parçasına klip çekti ve bu kliple de büyük ses getirdi. Bu arada sahne etkinliklerini devam ettiren sanatçı, 100 kişilik senfoni orkestrası ve Sarah Brightman’la yaptığı düetle müzikseverlere kendini sevdirdi.

Sanatçı, İzmir, Bursa, CRR, AKM, Lütfi Kırdar'da senfoni orkestralarıyla çeşitli zamanlarda konserler verdiği konserlerle  ve başarılı bir tenor olarak güçlü sesi ve yorumuyla opera, müzikal ve tango parçalarını da başarıyla seslendirdiğini gösterdi. İzmir Açıkhava Tiyatrosu'nda Mehveş Emeç'le birlikte ses getiren bir konser verdi.

"Notre Dame'ın Kamburu" adlı filmin hem müziğini seslendirdi hem de seslendirmesini gerçekleştirdi.  Aynı projeyi Yunanistan'da yapan ünlü Yunan şarkıcı Sakis Rouvas ile düet yaptı ve Kıbrıs-Yeşil Hatta birlikte verdikleri konser ile Abdi İpekçi Barış Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca bu çalışma sonrasında CNN World Burak Kut ile bir röportaj yaptı ve tüm dünyada yayınlandı. Bu yoğun etkinliklerden sonra 1997 yılının Haziran ayında tüm söz ve besteleri kendisine ait olan üçüncü albümü Küçük Prens'i kendi şirketinden çıkardı. Aynı sene David Morales ile birlikte “Derdim Var” adlı bir Maxi Single hazırladı

Sanatçı, 1997 yılında Birleşmiş Milletler'in himayesi ve Mavi Jeans sponsorluğunda Sakis Rouvas ile yeşilhatta tepki çeken bir konser verdi. 2000 yılının Eylül ayında yine tüm söz ve bestelerinin kendine ait olduğu şarkılardan oluşan "Burak Kut" isimli dördüncü albümünü çıkardı. 2002 yılında sinema sektörüne girerek “O Şimdi Asker” adlı filmde rol aldı. Yedi yıl aradan sonra 17 Mayıs 2007 tarihinde  "Komple" adlı albümü çıkardı. Aynı senenin yaz aylarında Star TV'de yayınlanan ve yapımcılığını Koliba Film'in üstlendiği ömrü kısa süren "Aşk Kapıyı Çalınca" adlı dizide Emre Zeybek karakterini oynadı.

Sanatçı, Meyra'nın 22 Haziran 2009 tarihinde çıkan “Meyra” ve “4 Tenör” adlı albümüne katkıda bulunup sanatçı ile birlikte “Karar bize Ait” şarkısında başarılı bir düet yaptı. 2011 yılında Dr. Cansel Yeni ile evlendi, bu evlilikten Aden Bucan adlı kızları oldu.

9 Ekim 2013 tarihinde dört parçadan oluşan “Sevginin Her Hali” albümünü çıkardı. İlk klibi "Ver Allah", ikinci klibini ise "Hani" parçasına çekildi. Bu albümdeki “Ver Allah” şarkısı hem klibiyle hem de şarkısıyla sanatçının yeniden müzikseverlerin gündemine gelmesini sağladı. 12 Mart 2014 tarihinde önce Kanal D sonra atv'de yayınlanan ve Bülent Emrah Parlak ile başrol olarak paylaştığı “Ankara'nın Dikmen'i” dizisinde Latif Kutlu karakterini başarıyla oynadı. Sanatçı, basında çıkan haberlerde oyunculuğu sevdiğini ve yeni projelerle bu alanda çalışmaya devam edeceğini duyurdu. 

 

Albümleri:

 

1994 - Benimle Oynama – Çılgınım, 1995 - Nereden Geldim Nerelere Gideceğim, 1997 - Küçük Prens, 2000 - Burak Kut, 2007 – Komple, 2009 – İlaç.

 

Maxi Single:

1997 Derdim Var ( David Morales ile birlikte), 2013 Sevginin Her Hali, 2014 Ver Allah.

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Poyraz Karayel: Küresel Sermaye (Sinema Filmi, 2017)

Olaylar Olaylar (Mühendis, Sinema Filmi, 2016)

Nasıl Yani (Sinema Filmi, 2016)

Buyur Burdan Bak (Kendisi, Tv Programı, 2015)

Arkadaşım Hoşgeldin (Kendisi, Tv Programı, 2014)

Ankara'nın Dikmeni (2 Sezon, TV Dizisi, Latif, 2014)

Nuri (Umut, TV Dizisi, 2011)

Altın Kızlar (Atilla Han, TV Dizisi, 2009)

Aşk Kapıyı Çalınca (Emre Zeybek, TV Dizisi, 2007)

O Şimdi Asker (Sinema Filmi, 2002)

Notre Dame'in Kamburu (Türkçe Seslendirme, Sinema Filmi, 1996)

Üçüzler (Kemalin oğlu, TV Dizisi, 1993)