Bill Clinton

Amerika Birleşik Devletleri'nin 42. Başkanı Bill Clinton kimdir?

Bill Clinton, 19 Ağustos 1946 tarihinde Arkansas’da doğdu.

1968 senesinde Georgetown Üniversitesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Oxford Üniversitesi’nde bursu olarak okudu. 1973 yılında Yale Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alarak eğitimine devam eden Clinton, seçimlere ilk kez 1974 senesinde Arkansas’ta girdi ve başarılı olamadı.

1976 senesinde Arkansas’ta bölge savcısı oldu. 1978 senesinde ise vali seçildi. 1980’de dönemi biten Clinton, tekrar aday olmasına rağmen seçilemedi. Fakat iki sene sonra 1982’de tekrar vali oldu. 1992’de başkan seçiline kadar bu görevine devam etti. 1992’de başkanlık dönemi bitmek üzere olan George H. W. Bush’u yenerek ABD’nin 42. başkanı oldu.

Saddam Hüseyin’in Birleşmiş Milletler karşısında aldığı kararlar karşısında Irak’ı bombalayan Clinton, yine de  asker göndermeye ihtiyaç duymamıştı.

Nato’nun gelişmesini sağlayarak ticaret ağını genişletti.

Uyuşturucuyla mücadele konusuna ağırlık verdi. Güney Amerika, Avrupa, Rusya, Afrika ve Çin’e yaptığı gezilerle Amerika’nın dış dünya ile ilişkilerinin en iyi olduğu döneme imzasını attı. Bazı sempatizanları tarafından ABD’nin gelmiş geçmiş en iyi başkanlarından biri olarak görülür.

20 Ocak 2001 tarihinde başkanlık görevi biten Clinton, günümüzde halen liderlik ve yöneticilik üzerinde seminerler vermektedir.

SAĞLIK SORUNLARI

Bill Clinton, 2004 Eylül’ünde bypass ameliyatı geçirdi. 2005’te kısmi olarak işgörmez olan akciğeri için ameliyat oldu. 2010 senesinde ise göğüs ağrıları şikayetiyle hastaneye gitti ve iki adet koroner stent yerleştirildi. Clinton rahatsızlıklarından sonra vegan beslenmeye başladı.