Ömer Çelik

Ömer Çelik, 24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım'ın açıkladığı hükümet listesinde Avrupa Birliği bakanı görevini üstlenmiştir.

Ömer Çelik, 15 Haziran 1968 tarihinde Adana'da doğdu. Babasının adı Yusuf Ziya, annesinin adı Dudu'dur. Adana Motor Teknik Lisesi'nde başladığı lise öğrenimini Adana Erkek Lisesi'nde tamamlayan Çelik, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu.

Bir süre siyaset bilimci ve gazeteci olarak çalıştı. Bunun yanında Bilgi ve Hikmet dergilerinin Ankara Sorumlusu olarak görev yaptı. Çeşitli dergilerde yazılar yayınlayan Çelik, Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.

Siyasi hayatına Adalet ve Kalkınma Partisi'ne girerek başladı. 2002-2013 yılları arasında Genel Başkan siyasi danışmanı olarak çalışmalarda bulundu. 22, 23, 24. ve 26. dönemlerde de Adana milletvekili seçildi.

2010 yılında da AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. 24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tayin edildi. 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin parti sözcüsü olarak atandı.

24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım'ın açıkladığı hükümet listesinde Avrupa Birliği bakanı görevini üstlenmiştir. Bekar olan Çelik, İngilizce bilmektedir.