Baker kisti nedir? Baker kisti nerede olur?

Baker kisti, diz içinde biriken sıvının dizin arkasına doğru taşması ile oluşan bir kisttir. Sıklıkla diz arkasında bir çekme veya ağırlık hissi ve ağrıya neden olmaktadır. Dizin arkasında biriken sıvı Ultrason eşliğinde anlık görüntüleme ile iğne yardımıyla boşaltılmaktadır. Ultrason eşliginde yapılan eklem ve doku enjeksiyonları ve ponksiyonlarının başarı oranı yüksektir. Baker kisti nerede olur? Baker kisti tedavisi nasıl yapılır?

13 Ağustos 2019 Salı 15:39
Baker kisti nedir? Baker kisti nerede olur?

Baker kisti, diz içinde biriken sıvının dizin arkasına doğru taşması ile oluşan bir kisttir. Sıklıkla diz arkasında bir çekme veya ağırlık hissi ve ağrıya neden olmaktadır. Dizin arkasında biriken sıvı Ultrason eşliğinde anlık görüntüleme ile iğne yardımıyla boşaltılmaktadır. Ultrason eşliginde yapılan eklem ve doku enjeksiyonları ve ponksiyonlarının başarı oranı yüksektir.

Baker kisti olan hastalarda şikayetler

- Dizin hemen arkasında ağrı

- Hassasiyet

- Kitle hissi

- Bacakta şişlik

- Baldırda hassasiyet

Baker kisti tedavisi

- Kan sulandırıcıların kesilmesi

- İnflamatuar giderici

- Ağrı kesici

- Ameliyat

Baker kisti tedavi edilmezse ne olur?

- Etraf dokulara bası yapar

- Yırtılabilir

- Sinir hasarı

- Tromboflebit

- Derin ven trombozu " DVT "

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ağustos 2019 Salı 15:39

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    18 Ağustos 2019