• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Yeşil çay günde kaç bardak içilmeli? Aşırıya kaçmanın 5 olumsuz etkisi

2021-10-22 21:45:09
Yeşil çay günde kaç bardak içilmeli? Aşırıya kaçmanın 5 olumsuz etkisi

Yeşil çay, siyah çaya göre az işlendiğinden tazeliğini korur ve antioksidan değeri yüksek olur. Bu nedenle vücudumuza daha fazla katkı sağlar. Ancak her şey de olduğu gibi yeşil çayı aşırı tüketmekte de zarar var. İşte yeşil çayın fazla tüketilmesi durumunda vücudumuzda ortaya çıkabilecek sorunlar…

#1
Foto - Yeşil çay binlerce yıldır ve iyi bir sebeple tüketilmektedir. Uzmanlar, günde 2-3 bardak civarında içilmesi tavsiye ediliyor. Faydalarından daha çok yararlanmak adına tüketilen yeşil çayın ise, tersine vücutta hasar bırakabileceğine dikkat çekiyorlar.

Yeşil çay binlerce yıldır ve iyi bir sebeple tüketilmektedir. Uzmanlar, günde 2-3 bardak civarında içilmesi tavsiye ediliyor. Faydalarından daha çok yararlanmak adına tüketilen yeşil çayın ise, tersine vücutta hasar bırakabileceğine dikkat çekiyorlar.

#2
Foto - Yeşil çayın faydalarını hakkında yapılan araştırmalar, her gün tüketilmesi gereken doğru miktarda yeşil çayın farklı kanıtlarını gösteriyor. Ancak tüm bu araştırmalar, çok fazla yeşil tüketmenin yarardan çok zarar verebileceğini gösteriyor. Yani ortalama olarak çoğu insan için günde üç fincan yeşil çay yeterli olacaktır. Aşırıya kesinlikle kaçmamalısınız!

Yeşil çayın faydalarını hakkında yapılan araştırmalar, her gün tüketilmesi gereken doğru miktarda yeşil çayın farklı kanıtlarını gösteriyor. Ancak tüm bu araştırmalar, çok fazla yeşil tüketmenin yarardan çok zarar verebileceğini gösteriyor. Yani ortalama olarak çoğu insan için günde üç fincan yeşil çay yeterli olacaktır. Aşırıya kesinlikle kaçmamalısınız!

#3
Foto - Aşırı yeşil çay tüketiminin zararlı etkileri, esas olarak kafein içeriğinden, alüminyumun varlığından ve çay polifenollerinin demir biyoyararlanımı üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır. İşte, fazla tüketildiği takdirde en çok karşılaşılan yan etkiler;

Aşırı yeşil çay tüketiminin zararlı etkileri, esas olarak kafein içeriğinden, alüminyumun varlığından ve çay polifenollerinin demir biyoyararlanımı üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır. İşte, fazla tüketildiği takdirde en çok karşılaşılan yan etkiler;

#4
Foto - 1. ANEMİ Yeşil çay, insan vücudundaki demir emilimini engelleyen antioksidanlar içerir. Yapılan bir araştırma, bu yan etkinin, demir eksikliği bulunan anemi veya diğer hastalıklardan muzdarip insanlar için özellikle tehlikeli olabileceğini göstermiştir. Bu yan etkiyi önlemek için çayınıza limon ekleyin. Limondaki C vitamini, bu yan etkiyi ortadan kaldırarak demir emilimini arttırır. Alternatif olarak yeşil çayı yemekten bir saat önce veya sonra tüketebilirsiniz. Bu, vücudunuza tanenlerin neden olduğu inhibisyon olmadan demiri emmesi için zaman verir. Önlem olarak, kansızlığınız varsa yeşil çaydan kaçının.

1. ANEMİ Yeşil çay, insan vücudundaki demir emilimini engelleyen antioksidanlar içerir. Yapılan bir araştırma, bu yan etkinin, demir eksikliği bulunan anemi veya diğer hastalıklardan muzdarip insanlar için özellikle tehlikeli olabileceğini göstermiştir. Bu yan etkiyi önlemek için çayınıza limon ekleyin. Limondaki C vitamini, bu yan etkiyi ortadan kaldırarak demir emilimini arttırır. Alternatif olarak yeşil çayı yemekten bir saat önce veya sonra tüketebilirsiniz. Bu, vücudunuza tanenlerin neden olduğu inhibisyon olmadan demiri emmesi için zaman verir. Önlem olarak, kansızlığınız varsa yeşil çaydan kaçının.

#5
Foto - 2. KEMİK ERİMESİ Aşırı yeşil çay tüketimi, hassas kişilerde osteoporoz gibi kemik hastalıkları riskini artırır. Yeşil çaydaki bileşikler kalsiyum emilimini engelleyerek kemik sağlığının bozulmasına neden olur. Kemik hastalığına yatkınsanız, alımınızı 2 ila 3 fincan yeşil çay ile sınırlayın. Bundan daha fazlasını tüketiyorsanız, kemik sağlığını desteklemek için bir kalsiyum takviyesi aldığınızdan emin olun.

2. KEMİK ERİMESİ Aşırı yeşil çay tüketimi, hassas kişilerde osteoporoz gibi kemik hastalıkları riskini artırır. Yeşil çaydaki bileşikler kalsiyum emilimini engelleyerek kemik sağlığının bozulmasına neden olur. Kemik hastalığına yatkınsanız, alımınızı 2 ila 3 fincan yeşil çay ile sınırlayın. Bundan daha fazlasını tüketiyorsanız, kemik sağlığını desteklemek için bir kalsiyum takviyesi aldığınızdan emin olun.

#6
Foto - 3. KANAMA BOZUKLUKLARI Aşırı yeşil çay tüketimi kanama bozukluklarını tetikleyebilir. Yeşil çaydaki bileşikler, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir protein olan fibrinojen seviyelerini azaltır. Yeşil çay ayrıca, daha ince kan kıvamına yol açabilen yağ asitlerinin oksidasyonunu da önler. Kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa, yeşil çay içmekten kaçının.

3. KANAMA BOZUKLUKLARI Aşırı yeşil çay tüketimi kanama bozukluklarını tetikleyebilir. Yeşil çaydaki bileşikler, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir protein olan fibrinojen seviyelerini azaltır. Yeşil çay ayrıca, daha ince kan kıvamına yol açabilen yağ asitlerinin oksidasyonunu da önler. Kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa, yeşil çay içmekten kaçının.

#7
Foto - 4. KARACİĞER HASARI Yeşil çayın belirli bir süre aşırı tüketimi, karaciğer hücreleri üzerinde sitotoksik etki gösterebilir ve karaciğere zarar verebilir. Hamile ve emziren anneler, doğum kusurları riskinin artması nedeniyle aşırı tüketime karşı dikkatli olmalıdır.

4. KARACİĞER HASARI Yeşil çayın belirli bir süre aşırı tüketimi, karaciğer hücreleri üzerinde sitotoksik etki gösterebilir ve karaciğere zarar verebilir. Hamile ve emziren anneler, doğum kusurları riskinin artması nedeniyle aşırı tüketime karşı dikkatli olmalıdır.

#8
Foto - 5. BAŞ AĞRISI Yeşil çay kafein içerdiğinden bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Migreni olan kişiler ara sıra yeşil çay tüketebilir. Ancak günlük baş ağrısı çekiyorsanız her gün yeşil çay içmekten kaçınmalısınız. Kafein hassasiyetiniz varsa yeşil çay içmekten kaçının. Kaynak: Ensonhaber

5. BAŞ AĞRISI Yeşil çay kafein içerdiğinden bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Migreni olan kişiler ara sıra yeşil çay tüketebilir. Ancak günlük baş ağrısı çekiyorsanız her gün yeşil çay içmekten kaçınmalısınız. Kafein hassasiyetiniz varsa yeşil çay içmekten kaçının. Kaynak: Ensonhaber

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23