• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
17
Yerin 50 metre altında saklanıyor! Yiyenler tadına hayran kalıyor

2022-01-22 18:00:03
Yerin 50 metre altında saklanıyor! Yiyenler tadına hayran kalıyor

Ordu'nun Mesudiye ilçesinde yerin 50 metre derinliğinde 3 ile 6 ay arasında bekletilerek üretilen gilik peynirine son yıllarda talep arttı.

#1
Foto - İlçeye bağlı 1700 rakımlı yaylalarda beslenen büyükbaş hayvanların sütünden elde edilen peynir, Mesudiye Belediyesince faaliyete geçirilen imalathanede işlendikten sonra çeşitli ebatlardaki toprak küplere basılıyor.

İlçeye bağlı 1700 rakımlı yaylalarda beslenen büyükbaş hayvanların sütünden elde edilen peynir, Mesudiye Belediyesince faaliyete geçirilen imalathanede işlendikten sonra çeşitli ebatlardaki toprak küplere basılıyor.

#2
Foto - Ekipler tarafından daha sonra ilçeye yaklaşık 10 kilometre mesafedeki mağaraya getirilen küpler, mağaranın yaklaşık 50 metre iç kısmındaki bölümlere bırakılıyor.

Ekipler tarafından daha sonra ilçeye yaklaşık 10 kilometre mesafedeki mağaraya getirilen küpler, mağaranın yaklaşık 50 metre iç kısmındaki bölümlere bırakılıyor.

#3
Foto - Mağarada 3 ile 6 ay arasında bekletilen peynir, yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra satışa çıkarılıyor. Mesudiye Belediyesi, yöreye has peynirin tescillenerek coğrafi işaret alması için çalışma başlattı.

Mağarada 3 ile 6 ay arasında bekletilen peynir, yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra satışa çıkarılıyor. Mesudiye Belediyesi, yöreye has peynirin tescillenerek coğrafi işaret alması için çalışma başlattı.

#4
Foto - Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, AA muhabirine, son yıllarda yaptıkları çalışmalar ve yatırımlarla, ilçeye has gilik peynirinin üretimini artırdıklarını söyledi.

Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, AA muhabirine, son yıllarda yaptıkları çalışmalar ve yatırımlarla, ilçeye has gilik peynirinin üretimini artırdıklarını söyledi.

#5
Foto - Peynirin mağarada bırakılmasının çok eskilere dayandığını anlatan Gül,

Peynirin mağarada bırakılmasının çok eskilere dayandığını anlatan Gül, "Atalarımız ve dedelerimiz o yıllarda yeterli soğutmanın olmaması nedeniyle özellikle toprağı ve mağaraları kullanmışlar. Böylece hem bu peynire lezzet katmışlar hem de uzun ömürlü kalmasını sağlamışlar." dedi.

#6
Foto - Gül, belediye olarak bu dönemde de aynı yöntemi devam ettirdiklerini vurgulayarak,

Gül, belediye olarak bu dönemde de aynı yöntemi devam ettirdiklerini vurgulayarak, "Biz de yaylalarda yetişen kekik otlarından beslenen hayvanlarımızın sütünden elde ettiğimiz yöresel gilik peynirimizi yapmayı sürdürüyoruz." diye konuştu.

#7
Foto - Yaklaşık 3 yıl önce kurdukları tesiste yöre insanına istihdam sağladıklarına işaret eden Gül,

Yaklaşık 3 yıl önce kurdukları tesiste yöre insanına istihdam sağladıklarına işaret eden Gül, "Bu tesiste üretilen peynir, topraktan imal edilen küplere basılıyor. Daha sonra bu peyniri en az 3, en fazla 6 ay mağaraya koyup saklıyoruz. Mağarada saklanan peynirin lezzetine lezzet katarak vatandaşa sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

#8
Foto - TESİSTE YILDA ORTALAMA 50 TON PEYNİR ÜRETİLİYOR Gül, mağara şartlarında istenilen kıvama gelen peyniri çeşitli noktalarda küpüyle birlikte 50 ve 60 liradan satışa sunduklarını dile getirdi.

TESİSTE YILDA ORTALAMA 50 TON PEYNİR ÜRETİLİYOR Gül, mağara şartlarında istenilen kıvama gelen peyniri çeşitli noktalarda küpüyle birlikte 50 ve 60 liradan satışa sunduklarını dile getirdi.

#9
Foto - Tesiste yılda yaklaşık 50 tona yakın gilik peynir imal edildiğini belirten Gül, peynire ilginin her geçen yıl arttığını, bu nedenle de üretim miktarını daha da yükseltmek istediklerinin altını çizdi.

Tesiste yılda yaklaşık 50 tona yakın gilik peynir imal edildiğini belirten Gül, peynire ilginin her geçen yıl arttığını, bu nedenle de üretim miktarını daha da yükseltmek istediklerinin altını çizdi.

#10
Foto - Gül, peynirin tescillenerek coğrafi işaret alması için çalıştıklarını aktararak,

Gül, peynirin tescillenerek coğrafi işaret alması için çalıştıklarını aktararak, "Bu konuda müracaatlarımız devam ediyor. İnanıyoruz ki yakın zamanda bununla ilgili de sonuç alacağız." dedi.

#11
Foto -

#12
Foto -

#13
Foto -

#14
Foto -

#15
Foto -

#16
Foto -

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23