• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ziya Nur Aksun kimdir?

Darbe Kurbanı Abdülaziz Han, II. Abdülhamid Han, Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi, Dört Muzdarip Padişah, Cihan Padişahı Muhteşem Süleyman, Beylik'ten Cihan İmparatorluğu'na, Zirvedeki Sultanlar, Son Cihan Padişahları ve Osmanlı'nın Zirvede Kalma Mücadelesi eserlerinin yazarı olan Ziyar Nur Aksun, 6 Eylül 2010 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Ziya Nur Aksun

Ziya Nur Aksun, 29 Mayıs 1930 tarihinde Konya'da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ne sınavsız olarak kabul edildi. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne geçti. Bu dönemde Said-i Nursi ile tanıştı ve Osmanlı tarihine yöneldi. 1956 yılında da üniversite ders kitapları basan bir matbaa kurarak iş hayatına atıldı.

1976 senesinde de felç geçiererek konuşma ve yazma yeteneğini kaybetti. Sol eliyle resim yaparak düşüncelerini anlatmaya çalıştı. Bunun yanında cami, medrese gibi dini yapıları resmeden yağlıboya tabloları yaptı. Öte yandan Aksun'un bakımını 34 yıl boyunca gazeteci kardeşi Belma Aysun üstlenmiştir. 2001 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ''Yılın Kültür Adamı'' seçilen Ziya Nur Aksun, 6 Eylül 2010 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi Şakirin Camii’nde kılınan namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Eserleri

Osmanlı Tarihi, Enver Paşa ve Sarıkamış Harekatı, İslam Tarihi I - Dini Düşünce ve İslam, İslam Tarihi II - Türkler ve İslam, İslam Tarihi III - Osmanlı Padişahları ve 20. Yüzyılda İslam Dünyası, Darbe Kurbanı Abdülaziz Han, II. Abdülhamid Han, Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi, Dört Muzdarip Padişah, Cihan Padişahı Muhteşem Süleyman, Beylik'ten Cihan İmparatorluğu'na, Zirvedeki Sultanlar, Son Cihan Padişahları, Osmanlı'nın Zirvede Kalma Mücadelesi

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23