• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

William Cullen kimdir?

William Cullen 18. yüzyılın önemli bilim adamlarından birisidir.

William Cullen

William Cullen 15 Nisan 1710 tarihinde İskoçya'nın Lanarkshire bölgesinde doğdu. Hamilton Dil Okulu'unda eğitim aldı. 1726 yılında Glasgow Üniversitesi'nde genel sanat ögrenimine başladı.Tıbbi deneyimini Glasgow'lu bir eczacı olan John Paisley'in yanında çıraklık yaparak edinmiştir. 1729'da Londra ile Karayipler arasında ticaret yapan bir tüccar gemisinde tıbbi personel olarak işe başladı. Daha sonra kendisini genel tıp uygulamalarında eğitmek için, Londra'daki Henrietta sokağının eczacısı Bay Murray'ın asistanı olarak İskoçya'ya geri döndü.

1734-1736 yillari arasında Edinburgh Üniversitesi'nde tıp eğitimi aldı. Burada kimyaya ilgi duymaya başlayan Cullen, Kraliyet Tıp Birimi'nin kurucularından oldu. 1740'da Glasgow Universitesi'nden mezun oldu. 1741 yılında evlenip ailesini kurduğu sıralarda James Douglas'ın daimi hekimi olmuş ve ailesiyle birlikte Dük'ün köşkünde yaşamaya başlamıştı. 1744'de Dük'ün ölümü üzerine yeniden Glasgow'a taşındı.

1747 yılında üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, Britanya'nın ilk bağımsız kimya okutmanı oldu. Aynı tarihte Glasgow Hekimler ve Doktorlar Fakültesi'nin de başkanlığına seçildi. 1751'de Glasgow'lu Kraliyet Tıp Profesörleri ve Tedavi Bilimcileri kurumuna Tıbbi Müdahele Profesörü olarak atandı. 1766'da Edinburgh'daki Tıp Enstitütüsü kürsüsüne tayin edilen Cullen burada tıp derslerine girmeye başladı. 1773 yılında İskoçya Kralı'nın baş hekimi ve Edinburgh'daki Kraliyet Hekimler Okulu'nun başkanı oldu.

1777'de Londra Kraliyet Üyeliği'ne seçilen Cullen, 1783'de Edinburgh Kraliyet Üyeliği'nin kurucularından oldu. Glasgow'da üniversite düzeyinde fizyoloji, botanik, tıp ve kimya gibi birçok konuda okullar arası dersler verdi. 1747 yılında Kimya okutmanı oldu. Cullen, çok dikkatli ve gayretli çalışan ancak pek özgün olmayan bir araştırmacı ve deneyciydi. Fakat öğrencilerini özgün araştırmalara yönlendirmekten kaçınmazdı.

Edinburgh yılları

1755 yılında Lord Kames tarafından Edinburgh Üniversitesi'nde kimya ve tıp profesörü olması için ikna edildi. 1756'da yapay soğutmayı gösterdiği, "Buharlaşan sıvılar ve sıvı-benzerlerinden soğuk şartlar üretilmesi" isimli makalesini yayınlaması da Edinburgh yıllarına denk gelir. Cullen, kısmi vakum oluşturmak için dietil kap üzerine yerleştirilmiş bir pompa kullanarak kaynama noktasına erişen sıvıların buharlaşma ısısıyla absorbe edilmesinin ardından etrafını soğutması prensibinden yararlanıyordu.Böylece küçük bir miktar buz üretebiliyordu ama bu işlemin ticari uygulama alanı pek fazla yoktu.

1757'de Edinburgh Kraliyet Kliniği'ndeki klinik tıp derslerini bıraktı. 1760'da Profesör Charles Alston'un ölümünün ardından Cullen, öğrencilerinin isteği üzerine tıbbi materyaller derslerinin tamamlanması için bu derslere girmeye devam etti. Tıp Enstitüsü profesörlerinden Robert Whytt'in ölümünün ardından Cullen kürsünün sahibi olmuştu ve aynı sıralarda kimyadan da yavaş yavaş vazgeçiyordu. Aynı yıl içinde uygulamalı tıp profesörlüğüne aday olsa da bunu gerçekleştiremedi. Bu hakkı kazanan ve bir moralist olan John Gregory ile yaptığı görüşme ile ikisi de birbirine alternatif teşkil eden uygulamalı tıp derslerine girmek için anlaştılar. Bu anlaşma Gregory'in 1773'teki ani ölümüne dek sürdü. Cullen bu olayın ardından mecburen uygulamalı hekimlik profesörlüğüne geri döndü. William Cullen, 5 Şubat 1790 tarihinde öldü.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23