• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Walt Disney kimdir?

Dünyanın en ünlü yapım şirketi olan The Walt Disney Company'nin kurucusu, şirketteki çizgi karakterlerin çizeri ünlü karikatürist, dublaj sanatçısı senarist, yönetmen ve yapımcı Walt Disney kimdir?

Walt Disney

Walter Elias Disney, 5 Aralık 1901 tarihinde Hermosa, Şikago, Illinois, ABD’de Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu olarak dünyaya geldi. 

14 yaşındayken katıldığı sanat kursunda çizim yapmaya başlayan Disney, bir yandan okula, bir yandan da Chicago Sanat Enstitüsü’ne giderken 16 yaşında eğitimini yarıda bıraktı ve radikal bir karar vererek ambulans şoförü olarak orduya yazıldı. 1919 senesine kadar Fransa’da Kızıl Haç’ta çalıştıktan sonra Amerika’ya geri döndü. 

Ülkesine geri döndükten sonra çizmeye devam eden Disney, karikatürlerini çeşitli gazetelere götürüp yayınlatmaya çalışıyordu. O dönemde karikatürlerini beğendiremeyen Disney, kilisesinin etkinlikerinin resmini çizmesi için bir rahipten teklif aldı ve küçük bir ücret karşılığında rahibe çalışmaya başladı. Aynı zamanda çalışması ve kalması için ona kilise içinde bir oda verdi. 

Bu kilisedeki odasında yaşarken odada bir de fare vardı. Bu fareden her ne kadar korksa da, ona Mickey adını taktı ve resmetmeye başladı. Bu çizimler, ona dünyanın en ünlü yapımcısı olma fırsatını sağlayan Mickey Mouse çizimleriydi. 

Mickey Mouse ile başlayan serüven, kardeşiyle kurdukları prodüksiyon şirketi ile büyüdü. Miki Mouse'u, kız arkadaşı Mini Mouse izledi; ardından Pl, neşeli tavşan Oswald ve diğer ünlü Walt Disney karakterleri geldi. 

1923 senesinde Hollywood'a gelmesi ve amcasının garajında stüdyo açmasıyla animasyona yönelme kararı alan Disney'in ilk hayata geçirmeyi planladığı çizgi film ise neredeyse yarısını tamamlamış olduğu küçük bir kız ve beraberindeki animasyon karakterlerden oluşan "Alice Harikalar Diyarı" idi.

1930’lu yıllarlarda WaltDisney, bir dizi başarılı çizgi filme imza attı. Bir buçuk milyon dolarlık dev bir yatırım olan "Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler" 1938 senesinde gösterime girdi.

Disney, 1955 senesinde California’da, Los Angeles’ta ilk Disneyland eğlence parkını açtı.

Walt Disney, 15 Aralık 1966 tarihinde Burbank, Kaliforniya, ABD’de 65 yaşındayken gırtlak kanserinden hayatını kaybetti.

Vasiyeti üzerine 17 Aralık1966 tarihinde cenazesi yakıldı ve külleri Kaliforniya'daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı'na gömüldü. 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23