• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Vedat Şahin ve Sedat Şahin kimdir?

Vedat Şahin dün akşam Nişantaşı'ndaki evinden çıktıntan kısa süre sonra silahlı saldırıya uğrayıp öldürdü. Peki Vedat şahin kim? Sedat Şahin'in kardeşi olan Vedat Şahin neden öldürüldü? Tüm detaylar haberimizde...

Vedat Şahin ve Sedat Şahin

Bir otomobilden uzun namlulu silahlarla açılan ateş sonucu öldürülen Vedat Şahin’in yanındaki 1 kişi de yaralandı. Olay, saat 22.00 sıralarında meydana geldi. Sedat Şahin’in kardeşi Vedat Şahin, Valikonağı Caddesi üzerindeki evinden yaya olarak çıktıktan 20 metre sonra, yoldan geçen bir otomobilin içinden kalaşnikof marka otomotik silahlarla yaylım ateşi açıldı. Vedat Şahin ile yanındaki kişi yaralandı. Yaralılar yakındaki Amerikan Hastanesi’ne kaldırılırken, Vedat Şahin kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Şahin’e yönelik yapılan silahlı saldırını güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Vedat şahin ve iki adamının kaldırımda yürüdükleri sırada kırmızı renkli bir aracın yanlarına yanaştığı görülüyor. Aracın camından çıkarak aniden peş peşe ateş açan saldırganların kısa bir süre ilerledikten sonra durdukları görülüyor. Saldırganların yere düştüğü görülen Vedat Şahin ve adamlarına bir süre daha ateş açtıktan sonra hızla uzaklaştıkları görülüyor.

Olaydan sonra bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Çevrede önlem alınırken, Valikonağı Caddesi de trafiğe kapatıldı. Olay Yeri İnceleme ekibi de araştırmalarına başladı. Vedat Şahin’in vurulduğu kaldırımın kan gölüne döndüğü görüldü. Bu arada, cadde üzerindeki üç binaya da çok sayıda merminin isabet ettiği dikkat çekti. Bazı evlerin camları kırıldı.

İstanbul'da öldürülen, yeraltı dünyasının ünlü ismi Vedat Şahin'in, ağabeyi ile gece hayatına hakim olduğu, 2005 yılında Yargıtay ve Emniyet'te adamlarının olduğu biliniyordu.

VEDAT ŞAHİN KİMDİR?
 
LALE OPERASYONUYLA GÖZALTINA ALINMIŞLARDI

 
İstanbul'da 2005 yılında "Lale Operasyonu" kapsamında tutuklanan Sedat Şahin ve adamları hakkında hazırlanan polis fezlekesinde, çetenin faaliyetleriyle ilgili birbirinden ilginç ayrıntılar yer almıştı. İstanbul'un gece hayatını kontrol altına alan Sedat Şahin'in, istediği sanatçıyı istediği mekânda sahneye çıkardığı, ayrıca İstanbul'a gelen bir Rus bakanın Şahin'i ziyaret etmek istediği öne sürülmüştü. Ayrıca, Şahin grubunun, Yargıtay'daki adamları vasıtasıyla davaların seyri konusunda bilgi aldıkları da iddia edilmişti.
 
GECE HAYATININ HAKİMİ
 
Şahin grubu, İstanbul gece hayatını kontrol altında tutarak, istediği sanatçıyı istediği barda sahneye çıkaracak, istemediğini de çıkarmayacak kadar etkin.

SERDAR ORTAÇ'A TEHDİT
 
Şahin'in, o dönem dinlenen telefon görüşmelerinden birinde, Mehmet isimli adamını arayarak, "Serdar (Ortaç) herhangi bir yerde program yapıyor mu? İki kez mesaj attım, bana geri dönmedi. O i..... bul, canımı sıkmasın, sahneden mi almam lazım onu? Benim ne yanlışımı görmüş de gelmiyor?" diye tehditvari konuşmaları tapelere yansımıştı.
 
"SAHNEYE GÜLŞEN ÇIKACAK"
 
Vedat Şahin, yine o dönem Etiler'deki Keops adlı kulüpte sahneye çıkarmak istediği Gülşen'le ilgili de, adamı Halis Kocaman'ı arayarak şu talimatları veriyor:
 
"Yarın, Keops'un yöneticilerine diyorsun ki, 'Yılbaşı gecesi Asena Keops'ta çıksın'"
 
Kocaman'ın "Abi, Tatlıses de çıkarsa ters olmaz mı?" demesi üzerine Şahin, "Tatlıses çıkmıyor, bitti. Gülşen çıkacak, onun çıkmasını istiyorum. 4 bin dolar istiyoruz, eğer çıkartmıyorlarsa dükkânı kapatıp gitsinler" ifadelerini kullanıyor. Vedat Şahin ayrıca, manken Aysu Baceoğlu'nun doğum günü için Mehmet Ali Erbil'in ortağı olduğu bardan yer ayırttığını ve para alınmamasını isteyerek, bütün sanat camiasının partiye geleceğini söylüyor.
 
"GÜZEL İNSAN, EMRET"
 

Ses kayıtlarına yansıyan bir başka ilginç detay ise Sedat Şahin'in, Asena olayıyla ilgili tehdit ettiği iddia edilen İbrahim Tatlıses'i aradığında, ünlü türkücünün telefonu, "Emredin güzel insan!" diyerek açması. Tatlıses, Şahin'in "Ne zaman müsaitsin, görüşebilir miyiz?" sorusu üzerine, Berlin'e gideceğini, ama daha sonra mutlaka görüşeceklerini belirterek, "Başım üstüne, şeref duyarım" diye yanıt veriyor.
 
"MÜZİK PİYASASINA GİRELİM"

 
Müzik piyasasının önde gelen isimleriyle bir toplantı yapan Sedat Şahin, Hasan Erdem'i arayarak, "Bu piyasada ciddi bir boşluk var" diyor ve müzik dünyasına girmek istiyor. Erdem de, "Abi girelim o piyasaya, ama işi bilen biri olsun" yanımızda diyerek, piyasada etkin olan Bayar Müzik'in sahibi Burhan Bayar'ın kendileriyle birlikte olacağını anlatıyor.
 
KOLU YARGITAY'A UZANDI
 
Şahinler grubunun fezlekedeki en çarpıcı konuşmaları ise Yargıtay'la ilgili. Konuşmalarda Haydar adlı adamı Vedat Şahin'i arayarak davasının Yargıtay'da kaçıncı mahkemede olduğunu soruyor. Vedat Şahin "1'de" deyince, adamı, "Şu anda Celal Demirtük isimli eski Yargıtay üyelerinden birinin avukat oğlunun yanındayım. Başkan Sabit Bey'e de çok yakın" karşılığını veriyor.
 
RUS BAKAN'IN ZİYARET İSTEĞİ
 
Türkiye'yi ziyarete gelen bir Rus bakanın, Şahin'i ziyaret etmek istediği de fezlekede yer almıştı. Şahin'i arayan Mustafa Özbey, "Bakan daha gitmemiş. Yarın müsaitseniz öğleden sonra Rusya'dan gelen bakanla sizi ziyarete geleceğiz" diyor. Şahin de, "Yarın 3 uygun mu?" diyerek randevu veriyor. Mustafa da "Tamam ben sizin uygun saatinize göre organize ediyorum. Tekrar sağ olun" yanıtını veriyor.
 
POLİSLER YARDIM EDİYORDU
 
İddianamede Şahin grubunun, sorunlarını çözmek için sık sık emniyet görevlilerinden yardım aldıkları da yer alıyordu. Fezlekede ilginç bir ayrıntı daha dikkat çekmişti:
 
Silahını kaybeden Beşiktaşlı futbolcu Okan Buruk, Bahçelievler İlçe Emniyeti'ne başvuruyor. Daha sonra Şahin grubunun silahlı kanadından Savaş Aksu'yu arayan ve Bahçelievler'de görevli polis memuru İlhan olduğunu söyleyen kişi, Buruk'un silahını kaybettiği için Cahit müdürle oturup konuştuklarını aktarıp, "Savaş, seni rahatsız edeceğim, şöyle bir kollarını uzat bakayım sağa sola" diyerek silahın bulunması için yardım istediği anlatılıyor.
 
ERDAL ACAR, NEDEN HIŞMINA UĞRADI?
 
Erdal Acar'ın, 3 milyon dolarlık alacağını tahsil etmek için Cavit Çağlar'ın oğlu Mustafa Çağlar'ı vurdurmak amacıyla plan yaptığı da ortaya çıkmıştı. Acar'ın Onur Özbizerdik'e bu iş karşılığında Çağlar'dan alacağı 3 milyon doların yarısını vermeyi teklif ettiği ifade edilmişti. Çağlar'ın planı haberalması üzerine, Erdal Acar'ın da bu konudan Hasan Erdem'i sorumlu tutarak evini bastığı için Sedat Şahin grubunun hışmına uğradığı belirtilmişti.

SEDAT ŞAHİN KİMDİR?

Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden olan Sedat Şahin,  Samsun’un Bafra ilçesindendir. Sedat Şahin İsmi ilk olarak 1993 yılında, Çağlayan’da bir arabanın içinde vurulan yakın adamları Cihan Kaplan ve Esabil Karataş’a yönelik suikastten sorumlu tuttuğu Hacı Çapan’ın öldürülmesi ile duyuldu. Gerçek adı Mehmet Nafi Çapan olan Hacı Çapan, 1996 yılından hastaneden taburcu olduğunda vurularak öldürülmüştü.

Sedat Şahin, soygun haraç alma gibi olayların da aralarında bulunduğu üç ayrı suçtan gıyabi tutuklu olarak uzun süre arandı. Hakkında Bursa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilmiş 6 yıl 11 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan Şahin’in Alaattin Çakıcı tarafından desteklendiği öne sürüldü.

Sedat Şahin Almanya’da Alman polisi tarafından ortaklaşa yürütülen operasyon sonucunda Berlin’de bulunan ve yeni doğum yapan eşi Buket Erener’in ziyaretine gittiği sırada 22 Eylül 1998'de sahte İtalyan pasaportuyla yakalandı.

10 Nisan 2000'de Türk İnterpol görevlilerinin nezaretinde uçakla Türkiye’ye getirildi ve 11 Nisan 2000'de hakkında İstanbul DGM’ce verilen “Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak” suçundan gıyabi tutukluluğu vicahiye çevrildi. Bu kararla tutuklanan Sedat Şahin, Bafra`da “sahtecilik” suçundan yargılanarak aldığı 3 yıl, Bursa`da “Adam yaralamaya azmettirmek” suçundan aldığı 6 yıl 12 aylık kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle Niğde Cezaevi`ne gönderildi.

Sedat Şahin ve Alaattin Çakıcı’nın geçmişe dayanan dostluklarının bozulmasına neden olan karşılıklı atışmalar bir süre medyada yer aldı.

Sedat Şahin ismi gündeme son olarak Saral ailesiyle beraber geldi. Şahin ve Saral grupları arasında ilk çatışma, polis kayıtlarına göre şöyle gelişti: Saral’ın adamı Mert Altan Sarıyıldız ile Şahin’in yeğeni Zekeriya Kocaman aralarında anlık başlayan bir tartışma sonucu silahlı çatışmaya girerler. Sarıyıldız’ın açtığı ateş sonucu Kocaman felç olur. Şahin bundan Saral’ı sorumlu tutar. Aralarında yapılan görüşmelerde Saral bunu kabul etmez, ancak tetikçi Mert Altan Sarıyıldız ile birlikte İtalya’ya gider. Orada tutuklanır. Tahliye olduktan sonra da Roma’da sokak ortasında Şahin’in adamlarınca 31 Ocak 2005’te öldürülür. Sedat Şahin’in şifreli telefon görüşmelerinde, Saral’ın öldürülmesi için “vatandaşın ciğeri lazım” dediği, öldürüldüğünü duyunca da “sigarayı bıraktırdım” ifadesini kullandığı öne sürülüyor.

Bu olayı soruşturan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlatılan Sahra operasyonunda, Sedat Şahin’in de aralarında bulunduğu 53 kişi yakalandı. Bu kişilerden yirmisi tutuklandı. Telefon dinlemelerindeki şifreler çözülünce Şahin’in talimatıyla Hüseyin Saral’ın öldürüldüğü iddianamede yer aldı. Sedat Şahin için 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Saral ailesiyle Sedat Şahin arasında yaşanan bu gerginliğin sonucu olarak birçok çatışma meydana geldi. Son olarak araya Sami Hoştan girerek tarafları barıştırdı.

Mart 2005'te tahliye olan Sedat Şahin, bir gün sonra İstanbul’da düzenlenen operasyon 30 adamıyla birlikte yeniden gözaltına alındı. Şahin, Kadıköy’de bir işyerinin kurşunlanması, bir kişinin öldürülmesi ve silahlı çatışmaya girilmesi olaylarından tekrar tutuklanarak cezaevine konuldu.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23