• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Vedat Bilgin kimdir?

Vedat Bilgin kimdir?

Vedat Bilgin

1954 senesinde Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde dünyaya gelen Bilgin ilk, orta ve lise eğitimini aynı şehirde bitirdi. 1974 senesinde Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini dereceyle tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora çalışmaları gerçekleştirdi. 

Üniversite öğrenciliği yıllarında Genç Arkadaş Dergisini ilk kez çıkardı. 1982 senesinde asistanlık sınavını kazanarak Selçuk Üniversitesi’ne Prof. Dr. Erol Güngör'ün asistanı olarak çalışmaya başladı. Hocası Prof. Dr. Erol Güngör’ün ölümüyle birlikte 1984 senesinde yeniden sınava girerek, Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı ve devamında öğretim üyesi olarak görevini sürdürdü. Türkiye Günlüğü Dergisi Kurucu Yönetiminde görev üstlendi. 1995 senesinde İngiltere’de York Üniversitesi’nde post-doktora çalışması gerçekleştirdi. 

2000 senesinde Başbakanlık Başdanışmanı görevinde çalışarak TC. Devlet Demiryolları Genel Müdürü görevinde hizmet vermeye başladı. Bu dönemde Türkiye'de üretilen ilk modern tren yolu rayı üretimini gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye'de ilk hızlı tren olarak günümüzde faaliyetine devam eden Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesini 2002 yılında gerçekleştirdi. 2003 senesinde bu görevinden kendi isteğiyle istifa ederek üniversitedeki görevine tekrar döndü. 

Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi Bölümü'nde akademik hayatını sürdürürken 2006 senesinde misafir öğretim üyesi olarak gittiği Michigan Üniversitesi’nde “Ortadoğu’da Modernleşme Sorunları” konulu uluslararası çalışmaya imza attı. 

Prof. Dr. Bilgin, 2011 senesinde bu 2015 senesine kadar Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanı olarak akademik hayatını devam ettirdi aynı zamanda 2014 senesinden 2015 senesi arasında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı olarak görev üstlendi. 

Ayrıca Gazete Habertürk, Bugün gazetesinde ve Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Köşe yazılarına Akşam gazetesinde sürdürmektedir. 

Prof. Dr. Bilgin, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından açıklanan "Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları"nda 2013 yılının Basın Fikir Yazarı ödülüne laik görülmüştür. 

Hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara milletvekili olarak TBMM'ye giren Bilgin, Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar AK Parti Ankara ikinci bölge milletvekili olaral seçildi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesidir. Ayrıca 26. dönemde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı görevini devam ettirmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Vedat Bilgin, evli ve iki çocuk babasıdır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23