• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Usame bin Ladin kimdir?

El Kaide'nin kurucularından biri olan Usame bin Ladin, 2 Mayıs 2011 tarihinde Amerika birlikleri tarafından yapılan bir operasyon sonucu öldürülmüştür.

Usame bin Ladin

Usame bin Ladin, 10 Mart 1957 tarihinde Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde doğdu. Babası Muhammed Bin Ladin Cidde'de inşaat işleriyle uğraşarak milyarder olan ve günümüzde Saudi Binladin Group adıyla faaliyet gösteren şirketin kurucusudur. Babasının 1967'de ölmesinin ardından Usame'ye yaklaşık $25–30 milyon miras kalmıştır.  Öte yandan Ladin, Sünni bir Müslüman olarak yetiştirilmiştir. Suriye ve Lübnan gibi şehirlerde öğrenim görmüştür. Kral Abdülaziz Üniversitesi'nde de ekonomi alanında eğitim almıştır.

Afganistan faaliyetleri

Usame Bin Ladin 1979 yılında Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a girmesi üzerine mücahitlere destek sağlamak amacıyla bölgeye geldi. 1984 senesinde de Mekteb el-Hidemat'ı kurarak silahlı gruplara asker ve silah yardımı sağladı. Bu dönemde Ladin'in Arap dünyasındaki popülaritesi artmıştır.

El-Kaide'nin kuruluşu 

11 Ağustos 1988 tarihinde Peşaver'de gerçekleştirilen toplantıda, Sovyet kuvvetlerinin ülkeden ayrılmasının ardından da cihada devam edilmesi kararlaştırıldı. 20 Ağustos 1988'de de El Kaide resmen kurulmuş oldu. 

Suudi Arabistan dönemi 

Usame Bin Ladin, 2 Ağustos 1990 tarihinde Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesiyle patlak veren Körfez Savaşı sırasında Suudi Arabistan Kralı Fehd ile Savunma Bakanı Sultan'la görüşerek Amerika Birleşik Devletleri'nden askeri bir yardım alınmaması gerektiğini ve kendi kuvvetleriyle krallığı savunabileceğini ifade etti. Ancak bu öneri kabul edilmedi. Müslüman olmayan Amerikan birliklerinin kutsal topraklara ayak basmasını uygunsuz bulan Ladin, esas savaşın Irak'a karşı değil İslam'a karşı verildiğini söyledi. 1991 yılında da Pakistan'a giderek ülkesine bir daha dönmeyeceğini belirtti. Daha sonra İslamcı Ulusal İslami Cephesi'nin desteğiyle askeri darbeye uğrayan Sudan'ın başkenti Hartum'daki bir eve yerleşti.

 

 

Öldürülmesi

Usame bin Ladin'in yakalanması için başlatılan operasyonlar Bill Clinton döneminde başlandı. 1996 yılında CIA'in Terörizmle Mücadele Merkezi bünyesinde, bin Ladin'i izlemekle görevli bir birim oluşturuldu. 20 Ağustos 1998 tarihinde de Umman Denizi'nde bulunan Amerika Birleşik Devletleri Donanması'na bağlı gemiler tarafından ateşlenen 66 füze ile Afganistan'ın Host şehri yakınlarındaki el-Kaide kamplarına saldırı düzenlendi. 7 Haziran 1999'da da FBI tarafından yayınlanan "En Çok Aranan On Kaçak" listesine giren 456. isim oldu. 11 Eylül saldırılarının ardından da "En Çok Aranan On Terörist" listesinde yer aldı. Bunun yanında yakalanması veya öldürmesiyle sonuçlanacak bilgi paylaşımı yapan kişiye $25 milyon ödül vaat edildi. Havayolu Pilotları Derneği ile Hava Ulaşımı Derneği de ek olarak $2 milyon ödül vereceğini açıkladı. 13 Temmuz 2007'de de Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nda yapılan oylama sonucunda ödül miktarı ikiye katlanarak $50 milyona yükseltildi. Usame bin Ladin, 2 Mayıs 2011 tarihinde Neptün Mızrağı kod adını taşıyan harekat sonucunda öldürüldü. Cenazesi kimsenin bulamaması için Umman Denizi'ne atıldı. 

Eylemleri

Aralık 1992: Yemen'deki ABD'li askerleri hedef alan otel bombalama olayları.
1993: Somali'de Batılı güçlere karşı Aidid'e destek verip Mogadişu'da 18 Amerikalı'nın öldürülmesi.
Şubat 1993: New York'ta Dünya Ticaret Merkezi'nin bombalanması.
Ocak 1995: Filipinler'de Papa'ya suikast girişimi.
1995: Cezayirli Silahlı İslami Grubun (GIA) Fransa'ya karşı yürüttüğü savaş. Haziran 1995: Etiopya'nın başkenti Adis Ababa'da Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e yönelik suikast girişimi.
Kasım 1995: Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da beş ABD'li askerin ölümüne yol açan kamyonla bombalama olayı.
Kasım 1995: 17 kişinin öldüğü Pakistan'daki Mısır Büyükelçiliği'nin bombalanması Haziran 1996: Suudi Arabistan'ın Hobar kentinde 19 Amerikan askerinin ölümüne yol açan patlama.
23 Ağustos 1996: 'Kafirleri kutsal topraklardan kovun' çağrısıyla ABD'ye cihad ilan etti.
Şubat 1998: Mısır, Bangladeş ve Pakistan'lı birkaç küçük grupla birlikte 'Yahudilere ve Haçlılara' karşı Uluslararası İslami Cephe'yi kurdu. Kuruluş bildirgesinde "Her Müslümana, dünyanın her köşesinde, sivil veya asker Amerikalı öldürmek farzdır" denildi.
7 Ağustos 1998: Amerikan askerlerinin Kutsal Topraklar'a girişinin sekizinci yıldönümünde Kenya ve Tanzanya'daki ABD büyükelçilikleri havaya uçuruldu ve toplam 257 kişi öldü, 5 bin 500 kişi yaralandı.
12 Ekim 2000: Yemen'in Aden limanında USS Cole destroyerine yönelik intihar saldırısında 17 Amerikan denizcisi öldü.
11 Eylül 2001: İkiz kulelerin bombalanması.

Sözleri

- Resulallah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in, çocukları ve kadınları öldürmeyi yasaklayan hadisini delil olarak karşımıza koymaları doğru olmaz. Evet, bu hadis kesinlikle sahih hadislerden bir tanesidir. Ancak bu hadisin kadın ve çocukları öldürmeyi men etmesi her koşul için geçerli değildir. Bunun istisnai durumu da bulunmaktadır. Allahu Teala kitabında şöyle buyurmaktadır: "Eğer ceza verecekseniz, size verilen cezanın misliyle ceza verin. (Nahl Suresi, 126. Ayet)

- Bizim üzerimize düşen vacip, İslam ümmetini Allah yolunda cihada teşvik etmektir.

- Bizler, topraklarımızın düşmandan, Amerika'dan kurtulup özgürleşmesini istiyoruz. Bu, Allah-u Teala'nın fıtreten bize verdiği özsaygıdan kaynaklanmaktadır. Bu fıtrat, başkalarının karışmalarını reddeder. Bu fıtratı Allah, kümes hayvanlarına bile koymuştur. Bir tavuğun kümesine, silahlı bir asker girse, evine saldırsa tavuk, sadece bir tavuk olduğu halde onunla savaşır.[3]

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23