• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Thomas Jefferson kimdir?

Virginia Üniversitesi'nin kurucusu olan Thomas Jefferson, tarihte en zeki Amerikan başkanları arasında gösterilmektedir.

Thomas Jefferson

Thomas Jefferson, 13 Nisan 1743 tarihinde ailesinin on çocuğundan üçüncüsü olarak ABD'nin Virginia eyaletinin Shadwell bölgesinde doğdu. Annesinin adı Jane Randolp Jefferson, babasının adı Peter Jefferson'dır.  Genç yaşından itibaren Latince, Antik Yunan ve Fransızca öğrenmeye başladı. 1757 yılında henüz 14 yaşındayken babası öldüğünde kendisine miras olarak 20 kilometrekare arazi ve birçok köle kaldı. 

Thomas Jefferson kalisk eğitimin yanında tarih ve bilim dersleri de aldı. 1762'de hukuk öğrenimi gördüğü William and Mary Celloge'den mezun oldu. Daha sonra 5 yıl bir avukatın yanında çalıştı. 1767 yılında Virginia Barosu'na kabul edilerek avukat oldu. Bu dönemde henüz koloni olan Virginia'da avukatlık ve hakimlik yaptı. Din özgürlüğünün tanınması, köleliğin kaldırılması, mirasın çocuklara eşit dağıtılması, devlet okulları açılması ve ceza yasalarının yumuşatılması için mücadele veren Jefferson, 4 Temmuz 1776'da ilan edilen ve tüm insanların eşit olduğunu savunan Bağımsızlık Bildirgesi'ni yazdı. 

1775 yılında kongreye üye seçildi. Aynı yıl Bağımsızlık Beyannamesi'ni hazırladı. Bu beyannamede Amerika'nın İngiltere'den ayrıldığı resmen ilan ediliyordu. 1779-1781 yılları arasında Virginia Valiliği yapan Jefferson, 1784'te ticari anlaşmalar için Avrupa'ya gitti. 1784-1789 arasında Fransa'da büyükelçilik görevinde bulundu. Ülkeye döndükten sonra Başkan George Washington tarafından Dış İşleri Bakanı yapıldı. Jefferson 1793 yılında bakanlıktan ayrılarak siyaset hayatından çekildi. 1801 yılında başkan seçilen Jefferson, dört yıl sonra yapılan başkanlık seçimini ikinci kez kazandı. 1806'da esir ticaretini yasaklayan kanunu kongreye getirdi.

1809 yılında başkanlık görevinden ayrılan Jefferson, sonraki yıllarını Monticello çiftliğinde okuyarak ve yazarak geçirdi. 1772 yılında varlıklı bir avukatın kızı olan Martha Wayles ile evlendi. Bu evlilikten Martha, Mart, Lucy Elizabeth, Peterve Jane isimlerinde çocukları oldu.

Thomas Jefferson, 4 Temmuz 1826 tarihinde ABD'nin Virginia eyaletinin Charlottesville yakınlarında bulunan Monticello'da 83 yaşında öldü.

Sözleri

 

Dünyada bilinen tüm tanrısal inançları inceledim ve hepsi masallara ve mitolojilere dayanıyor. 

Her ülkede ve her devirde, din adamları özgürlüğe düşman olmuştur.

Bazen insanın kendisini yönetmesine güvenilmemesi gerektiği söylenir? O zaman insanın başkalarını yönetmesine güvenilebilir mi? Veya insanı yönetmesi için krallar kılığına bürünmüş melekler bulabilir miyiz? Bırakalım bunun cevabını tarih versin.

İnsanlara eğitim ve bilgi sağla. Barış ve düzenin sağlanmasının kendi çıkarları için gerekli olduğunu onlara öğret.

Akıllılar, zayıf taraflarını bildiklerinden, yanılmazlık iddiasında bulunmazlar; en çok bilen, ne kadar az bildiğini herkesten çok daha iyi bilir.

En az yöneten devlet, en iyi devlettir.

Keşfettim ki ne kadar çok çalışırsam, talihim o kadar açılıyor.

Akıllılar, zayıf yanlarını bildiklerinden, yanılmayacaklarını ileri sürmezler. 

Geleceğin hayallerini geçmişin tarihinden daha çok seviyorum.

Komşunun yirmi tane tanrı var demesi ya da hiç tanrı yoktur demesi bana bir zarar vermez. Ne benim cebime dokunur ne de bacağımı kırar.

Yeryüzündeki en büyük veya en küçük bir insana yazarken hiç bir fark gözetmedim.

Morali yüksek insanın hedefine ulaşmasını hiçbir şey engelleyemez. Bozuk moralli insanlara yardım edecek şey ise, dünyada mevcut değildir. 

Hiç kimse kalabalığa arkasını dönmeden orkestrayı yönetemez.

Toplumsal çıkarlar bütün dinlerin üzerinde anlaştığı (bütün dinlerin hepsi, cinayeti, çalmayı, soygunculuğu ve yalancı şahitliği yasaklar ahlaki kaidelere dayalıdır. Gayriahlaki olan dini dogmalar ile ilgilenmemeliyiz.

Sahip olmadan önce paranı asla harcama.

Her yurttaş asker olmalı. Yunanda ve romalılarda böyleydi. Her özgür toplumda da böyle olmalı.

Her yaptığını bütün dünya izliyormuş yap.

Başarılarımız yaptığımız kötü hareketlerden daha çok düşman kazandırır.

Hürriyet toprağı karış karış zaptedilir. Daima ilerlemek için peyderpey elde ettiklerimizle memnun olmalıyız. Kendi menfaatleri için dahi, insanları ikna etmek bir hayli zaman alır.

Hiçbir şey doğru zihinsel yaklaşıma sahip birini amacından saptıramaz. Yanlış yaklaşım içinde olana ise yapılacak bir şey yoktur.

Halkın işine herkes kendi işi gibi bakmalıdır. Bütün amme hizmetlerinin halka öğretilmesi daima en başta gelmelidir.

Güç sözkonusu olduğunda, insanlara hiç bir zaman güvenme ve onları kötülük yapmamaları için anayasanın zincirlerine bağla.

Halk kütlelerine tahsil ve terbiye veriniz ki, onlar sulh ve nizamı onlar koruyacaktır. Halkı her zaman aydınlatınız ki, seherdeki şeytani ruhlar gibi, beden ve dimagdaki fenalık ve zulüm erişin. 

Bize yaşam veren tanrı, özgürlüğü de verdi.

Dürüstlük, bilgelik kitabının ilk konusudur.

Özgürlük ağacı, belirli aralıklarla vatanseverlerin ve vatan hainlerinin kanlarıyla sulanmalıdır.

Her memleketin halkı kendi haklarının hem bekçisi, hem de kendi felaketi için kullanılabilecek yegane alettir. Suna iyice inanmışımdır ki, muayyen bir kültür seviyesine sahip halkın elinden başka bir yerde hürriyetimiz tehlikeden masun değildir.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23