• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tevhit Akkan kimdir?

15 Temmuz gecesi 2 oğlu Emrah ve Nahit Akkan ile birlikte Genelkurmay Başkanlığı'na giden Tevhit Akkan, darbeci askerler tarafından vurularak şehit edildi.

Tevhit Akkan

15 Temmuz darbe girişimi sırasında 2 oğlu gazi, kendisi şehit olan Tevhit Akkan, Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde darbecilere karşı direnirken çocuklarının kollarında şehit oldu.

Şehidin oğlu Nahit Akkan, kalkışma haberini aldıktan ve durumun ciddiyetini gördükten sonra evde duramayarak kardeşi Emrah Akkan’ı da alıp babasının evine gitti. Tevhit Akkan ise meydanlara inmek için hazır bekliyordu. Genelkurmay Başkanı’nın kaçırıldığı haberi üzerine bayraklarla Genelkurmay Başkanlığı’na doğru giden Akkan ailesi, tankları görene kadar arabalarını sürdü. Babası Şehit Tevhit Akkan’dan bayrağı alan Nahit Akkan ve arkadaşı tankların üzerine doğru yürürken yoğun ateş altında kaldılar.

OĞULLARININ KUCAĞINDA ŞEHİT DÜŞTÜ

Nahit Akkan arkasını dönünce babası Tevhit Akkan’ı ve kardeşi Emrah Akkan’ı yerde yatarken gördü. Nahit ve Emrah Akkan yaralı vaziyette babalarını arabayla hastaneye götürdü. Yolda babalarına kelime-i şehadet getirten iki evlat, o gece kucaklarında babalarını şehit verdiler.

Aynı arabada bulunan ve ağır yaralanan şehidin oğlu Emrah Akkan da hastaneye kaldırıldığında bilinci kapanmadan kelime-i şehadet getirip “La ilahe illallah” diyerek şehit olmayı bekledi. 19 Temmuz Salı günü bilinci açılan Emrah Akkan, babasının şehadet haberini de ‘şükürler olsun’ diyerek karşıladı.

Tevhik Akkan’ın ismi, Isparta’da bulunan bir imam hatip lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23