• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suzan Sabancı Dinçer kimdir?

Suzan Sabancı Dinçer, Akbank'ın yönetim kurulu başkanı, murahhas üyesi ve Sabancı Holding’in yönetim kurulu üyesidir. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü’nün düzenlediği ankette, Yılın İş Kadını seçilmiştir.

Suzan Sabancı Dinçer

Suzan Sabancı Dinçer 1965 yılında Erol Sabancı ve Belkıs Sabancı çiftinin kızı olarak dünyaya geldi. 28 Mart 2008 tarihinde Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. Bu pozisyonundan önce Akbank Yönetim Kurulu'nda 11 yıl murahhas üye olarak görev yapmıştır.

1989 yılında Akbank'ta hazine bölüm başkanı olarak görev alan  Dinçer, 1994'de Akbank’ta hazineden sorumlu genel müdür yardımcılığına atandı. 1997 yılında fon yönetimi ve uluslararası ilişkilerden sorumlu murahhas üye, 2000 yılında ise tüm konulardan sorumlu murahhas üye olarak yönetim kuruluna getirildi. 27 Mart 2015 tarihinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Dinçer, lisans öğrenimini İngiltere'deki Richmond Üniversitesi'nde finans ve uluslararası pazarlama üzerine yaptı. Ayrıca ABD’de Boston Üniversitesi'nden işletme dalında lisans üstü (MBA) dereceye sahiptir.

Suzan Sabancı Dinçer, Institute of International Finance Yönetim Kurulu Üyesi ve Gelişmekte Olan Ülkeler Danışma Kurulu Üyesi, National Bank of Kuwait Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi, Blackstone Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi ve Harvard Üniversitesi Küresel Danışma Kurulu Üyesi’dir.

Dinçer, küresel-yerel ekonomik gelişmeler ve bunların Türkiye için stratejik çıkarımlarını tartışarak değerlendirmelerde bulunmak amacıyla oluşturulan Akbank Uluslararası Danışma Kurulu'nun kurulmasına öncülük etmiştir. Aynı zamanda, Chatham House Mütevelli Heyeti’nde görev almaktadır ve DEİK Türk-İngiliz İş Konseyi'nin yürütme kurulu başkanıdır.

İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için yaptığı katkılardan dolayı Dinçer’e 2012 yılında, Kraliçe II. Elizabeth adına ''Britanya İmparatorluğu Onursal Mükemmeliyet Önderliği'' (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire-CBE) nişanı verilmiştir.

Suzan Sabancı Dinçer, Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Forum İstanbul Onursal Danışma Kurulu Üyeliği ve TÜSİAD Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Aynı zamanda İstanbul Lüksemburg Fahri Konsolosu’dur.

Başta kültür-sanat, eğitim, girişimcilik ve çevre konuları olmak üzere, sosyal sorumluluk alanında da birçok sorumluluk üstlenen Dinçer, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, Endeavor Türkiye Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği ve Akbank Sanat Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Sabancı Dinçer liderliğinde, Akbank Türkiye’de mevduat bankaları arasında GRI (Global Reporting Inititative) standardında hazırlanan ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlamıştır. Ayrıca Karbon Saydamlık Projesi'nin Türkiye'de hayata geçirilmesine destek olarak bu alanda öncü bir rol üstlenmiştir.

Sabancı Dinçer, evli ve iki çocuk annesidir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23