• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suat Aloğlu kimdir?

Suat Aloğlu, darbe girişimini haber alır almaz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çağrısı üzerine yakınları ile birlikte sokağa çıktı. Ulus’a kadar araba ile giden Aloğlu, bu noktadan sonra yaya olarak büyük bayrağın altında yürüyen gruba katılarak Genelkurmay Başkanlığı önüne geldi. Darbecilerin önce kurşunlarına sonra bombalarına hedef olan Suat Aloğlu şehit düştü. Yeğenleri Ertuğrul Özlü ve Erhan Çayır ise yaralanarak gazi oldu.

Suat Aloğlu

Meydanlara birlikte indiği yakınları belirli bir noktaya kadar Suat Aloğlu'na eşlik etti ancak darbeciler helikopterle kurşun yağdırmaya başlayınca onlar daha fazla ilerlemek istemeyerek geri çekildi.

Aloğlu, ''Siz geri çekilin gidiyorsanız gidin. Şerefsizlere mi bırakacağız meydanı. Ben burada kalacağım'' dedi. En ön saflarda ilerleyen Aloğlu, yakınlarından ayrıldıktan birkaç dakika sonra Genelkurmay’ın bahçesine atılan bomba sonucu şehit oldu. Şehidin ailesi, Aloğlu'nun parçalanan vücudunu Ankara Numune Hastanesi’nin morgunda buldu.

Şehidin 64 yaşındaki annesi Fatma Aloğlu, oğlunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine "Ben gidiyorum anne" diyerek dışarı çıktığını ve kapıdan çıkarken "Türkiye ayağa kalktı, ben evde duramam anne. Vatan için, sizin için gidiyorum. Duanızı okuyun. Hakkını helal et" dediğini anlattı.

Şehidin kardeşi Fuat Aloğlu da evden çıktıktan bir süre sonra ağabeyini aradığını kaydederek, "Ağabeyim bunun sabahı yok. Kimseye bırakmayız burayı dedi. 10 dakika geçmeden şehadet haberini aldık" diye konuştu.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23