• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Steve Wozniak kimdir?

Apple Computer'ın kurucularından, Apple'ın "Öteki Steve'i" olarak da bilinen, 1970'lerdeki kişisel bilgisayar devrimine büyük katkılarda bulunan buluşları ve cihazlarıyla tanınan Steve Wozniak kimdir?

Steve Wozniak

Steve Wozniak 11 Ağustos 1950 tarihinde San Jose'de dünyaya geldi. 

1970 senesinde Wozniak'ın bir mainframe (anaçatı) bilgisayar üzerinde çalıştığı şirkete Steve Jobs yaz stajına gelir ve arkadaş olurlar. Burada geleceğe yönelik planlarını birbirlerine açtıkları zaman ortak olmaya karar verirler. Jobs'ın bilgisayarı tümüyle bir araya getirilmiş biçimde satışa çıkarma fikrine başta şüpheyle yaklaşan Wozniak daha sonra Jobs'ın "Başarılı olamasalar da en azından torunlarına kendi şirketleri kurduklarını söyleyebilecekleri" sözüyle ikna olur. 

Evvela bazı şahsî eşyalarını satarak 1500 dolar biriktirdiler. Berkeley Üniversitesi'nde aldığı eğitimi yarıda bırkarak Steve Jobes ile birlikte, önceleri Steve Jobes'ın yakat odasında, sonraları da yer kalmadığı için Jobes ailesinin garajında Apple I'i ürettiler.

Buna mukabil 1 Nisan 1976'da Jobs ve Wozniak Apple Computer şirketini kurdular. Erken dönem Apple ürünlerinin başarılı olmasındaki en önemli etken, Jobs gibi bir dehanın Wozniak gibi bir mühendis ile ortak olmasıdır. 

Steve Wozniak, 1981 senesinin Şubat ayında bir uçak kazası geçirir. Kendi kullandığı uçağı zamanından önce havalandırdığı için uçak yeterince yükseklik kazanamadan yere çakılır. 

Bu kaza sonucu geçmişe yönelik ve geleceğe yönelik hafıza kaybı yaşar. Kazayı hatırlamaz, kazadan sonra günleri karıştırır, tarihi hatırlamaz. Bazen Pazar günleri işe gider, bazen Çarşamba günü tatil zannederek evde kalır. 

İleriki zamanlarda etrafındaki insanların anlattıklarıyla parçaları bir araya getimeye başlar. Apple'ın ilk zamanlarında muhasebe bölümünde çalışan kız arkadaşı Candice Clark'a başına herhangi bir kaza gelip gelmediği sorar, kız arkadaşı olayı anlattığında kısa-süreli hafızası yerine gelir.

Steve Wozniak, kurucu ortağı olduğu Apple Computer'daki tam zamanlı işinden 6 Şubat 1987 tarihinde ayrılır. Tam zamanlı işinden ayrılsa da hala bir çalışan oalrak maaş almakta ve şirket hissesini elinde tutmaktadır. Steve Jobs ile bağlarını koparmaz. 

Wozniak sonraları ögretmenliğe başlar. Beşinci sınıf öğrencilerine dersler verir, eğitim alanında hayır işlerinde çalışır. Apple'dan ayrıldıktan sonra, yaşadığı bölgedeki okullarda teknoloji geliştirme programları için bütün mali destek ve teknik yardımları sağlar.

2001 senesinde "Wheels of Zeus" (WoZ kısaltmasıyla bilinen) şirketin kurucu ortağı olarak "sıradan insanlara günlük nesneleri bulmaya yardımcı" olacak kablosuz GPS teknolojisi üzerinde çalışmaya başlar. Bu şirket 2006 senesinde kapanır. 

Steve Wozniak şuan yazmakta olduğu 3 kitap üzerinde çalışmaktadır. 

 

Steve Jobs, yakın dostu Wozniak için şu sözü söylemiştir;

"Wozniak elektronik konusunda benden bilgili gördüğüm ilk kişiydi."

 

 

"Hayal gücünüzün en iyi şeyleri; daha önce hiç düşünmedikleriniz veya haberlerde hiç görmediklerinizdir."

-Steve Wozniak

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23