• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Steve Jobs kimdir?

Apple Computer, Inc.'ın kurucu ortaklarından, Mac OS X işletim sistemi, iOS mobil işletim sistemi, iPhone, iPad, iMac, MacBook gibi yenilikçi ve ileri teknoloji ürünler ile şirketinin marka değerini her geçen gün daha da arttıran deha insan Steve Jobs'ın hayat hikayesi

Steve Jobs

Steve Jobs, 24 Şubat 1955 tarihinde San Francisco'da dünyaya geldi. 

Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı politik bilim profösörü Abdulfattah John Jandali'nin oğludur. Sonraları Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir.

Steve Jobs, 1972 senesinde Kaliforniya'da bulunan Homestead High School'dan mezun olmasının ardından Oregon'daki Reed College'e başvurdu. Başvurusu kabul edilse de, bir dönem sonra oradan ayrıldı. 

1974 senesinde Steve Wozniak ile "Homebrew Computer Club"'un toplantılarına katılmaya başladılar. Kısa bir süre zarfında Jobs ve Wozniak iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapmak için Blue Box'lar üretmeye başladılar. 

1976 senesinde Jobs ve Wozniak Apple Computer Co.'yu, Jobs ailesinin garajında kurdular. İlk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I'di. Apple I satış fiyatı ise sadece 666.66$'dı.

1977 senesinde Apple II piyasaya sürüldü. O zamanlar Apple II ev piyasasında önemli bir yer elde etmiş ve Apple'ın bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı.

1980 senesinin Aralık'ında ise Apple Computer halka açıldı ve çok iyi değerlerle piyasaya girdi.

Aynı sene Apple Computer Apple III  piyasaya sürüldü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

Dönemin Pepsi CEO'su John Sculley'in Apple şirketinin daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayacak bir yönetici olduğunu düşünen Jobs, "Ömrünün sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirmek mi?" sorusuyla kendisini ayartmış ve şirketine almıştı. 

Steve Jobs, 1985 yılında şirket içinde çıkan bir tartışma sonrasında, kendi işe aldığı Sculley tarafından görevinden alındı ve kovuldu. 

Kendi şirketinden kovulan Jobs, NeXT Computer'ı kurdu. Teknolojik açıdan oldukça gelişmiş olan NeXT hiçbir zaman ticari başarı elde edilemedi ve bilimsel çalışmalar dışında kullanılmadı. Mesela Tim Berners-Lee özgün World Wide Web sistemini CERN'de bir NeXT bilgisayarında geliştirmiştir. 

1996 senesinde Apple, Jobs'u kurduğu şirkete geri getirmek için NeXT'i 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. Çok dikkatli ve istikrarlı bir planlama sonucunda o zamanki CEO Gil Amelio'nun işine son verildi ve Steve Jobs 1997 senesinde Apple'ın geçici CEO'su seçildi.

NeXT, Apple tarafından satın alındıktan sonra, NeXT'in üstün teknolojisi Apple ürünleri üzerinde kullanılmaya başlandı. Bu teknolojik birleşmenin en önemli ürünü Mac OS X'tir. Mac OS X, NeXTSTEP geliştirilerek yazılmış bir işlertim sistemidir. 

Bu dönemde gelişen teknoloji ile piyasaya sürülen iMac sonrasında satışlarda inanılmaz bir artış görüldü. iMac ürünlerinin teknolojik üstünlüğüne paralel tasarım estetikleri de marka değerinin artmasında önemli bir etkendir. 

Jobs yönetimindeki Apple, geçmiş yıllarda kişisel bilgisayarlara kısıtlı kalan ürün yelpazesinin ötesine taşınmış oldu. iPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sürülmesiyle birlikte, iTunes dijital müzik yazılımını diğer işletim sistemlerine uygun halde piyasaya sürerek ve iTunes online müzik dükkanını açarak kişisel elektronik ürünleri ve çevrim içi müzik piyasalarına el atmış oldu. 

Steve Jobs, Apple'da yılda sadece 1 dolar karşılığında birkaç sene boyunca çalıştı. Bu maaş ona aynı zamanda Guiness Dünya Rekorları listesinde "En Düşük Maaşlı CEO" unvanını kazandırmıştır. 

Mac OS X işletim sistemi, iOS mobil işletim sistemi, iPhone, iPad, iMac, MacBook gibi yenilikçi ve ileri teknoloji ürünler ile şirketin marka değerini her geçen gün daha da arttıran Steve Jobs, 25 Ağustos 2011 tarihinde ilerleyen sağlık sorunları nedeniyle Apple Computer'daki CEO'luk görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Görevini Tim Cook'a bıraktı. 

2004 senesinde kanser tedavisi görmeye başlayan Steve Jobs'a 2009 senesinde bir karaciğer nakli yapılmıştı.

5 Ekim 2011 tarihinde 56 yaşındayken ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride "Steve Jobs aile üyeleri başucundayken, sükunet içinde vefat etti." açıklaması yapıldı. 

 

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN jOBS'un DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK SÖZLERİ: 

-Hayatınızın kalan kısmını şekerli su satarak mı yoksa dünyayı değiştirme fırsatını kullanarak mı harcamak istiyorsunuz? (John Sculley'e sorduğu soru)

-Mezarlıktaki en zengin adam olmak bana birşey ifade etmiyor. Geceleri yatmadan önce harika birşey yaptığımızı bilmek. İşte bu benim için bir şey ifade eder.

-Donanmaya katılmaktansa bir korsan olmak daha eğlencelidir.

-Müşterilere ne istediklerini sorup, sonra onların istedikleri şeyi yapmaya çalışamazsınız. Siz istedikleri şeyi hazırlayana kadar yeni bir şeyler isteyeceklerdir.

-Çoğu zaman insanlar, siz onlara gösterene kadar, ne istediklerini bilmiyor.

-Kalitenin ölçü aracı olun. Bazı insanlar, mükemmelliğin beklendiği ortamlara alışık değildir.

-İleriye bakarak noktaları birleştiremezsiniz; bunu sadece geriye bakarak yapabilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine güvenmelisiniz. İster kader deyin, ister karma - Bir şeye güvenmelisiniz. Bu yaklaşım beni hiçbir zaman yarı yolda bırakmadı. Hayatımın değişmesi buna bağlıydı.

-İşiniz, hayatınızın büyük bir bölümünü dolduracak. Gerçekten tatmin olmanın tek yolu ise yaptığınız işin harika bir iş olduğuna inanmaktır. Harika bir iş yapmanın tek yoluysa, yaptığınız işi sevmektir. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Yetinmeyin. Kalple ilgili tüm meselelerde olduğu gibi, onu bulduğunuzda bunu fark edeceksiniz. Her harika ilişkide olduğu gibi, yıllar geçtikçe daha iyi bir hale gelecektir. Bu yüzden bulana kadar arama devam edin. Yetinmeyin.

-Yaptığımız şeyler kadar yapmadıklarımızdan da gurur duyuyorum. Yenilik, bin şeye hayır demektir.

-Bir şey yaptığınızda iyi bir sonuç alırsanız, bir başka iyi şey daha yapın ve ona çok uzun süre takılıp kalmayın. Bir sonrakinin ne olacağını düşünün.

-Başarılı girişimcilerle başarısız girişimcileri birbirinden ayıran şeylerin yarısının sadece sabır olduğunu gördüm.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23