• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Spartaküs kimdir?

Roma Devleti'ne karşı ayaklanan Spartaküs, emrindeki köle ordusuyla dönemin yöneticilerine büyük sorunlar çıkarmıştır.

Spartaküs

Trakyalı bir köle olan Spartaküs, bir olasılığa göre Roma ordusundan kaçmış, haydutluk yaparken yakalanmış ve köle olarak satılmıştır. Spartaküs MÖ 73 yılında kendisiyle birlikte Capua'daki Quintus Lentulus Batiatus'un gladyatör okulundan kaçan 78 arkadaşıyla Vezüv Yanardağı'na sığındı. Burada Gaius Claudius Glaber himayesindeki 300 kişilik Roma birliği tarafından kuşatılan Spartaküs ve arkadaşları, asma dallarından yaptıkları halatlarla uçurumdan aşağı inerek düşmanlarını şaşırtıp mağlup etmiştir.

Spartaküs, kendisine katılan ve sayıları 100 bine ulaşan köle ordusuyla Lucania'ya doğru yürüdü. Büyük bir savaş sonucu Publius Varinius'u yendi ve Thuria ile Metapontion kentlerini yağmaladı. Spartaküs artık Güney İtalya'ya egemen olmuştu.

Tehlikenin farkına varan Roma senatosu MÖ 72'de iki konsülün yönetimindeki güçleri köle ordusunun üzerine gönderdi. Spartaküs onları yendikten sonra kuzeye, Alpler'e doğru harekete geçti. Gallia Cisalpina valisi onu durdurmaya çalıştıysa da, yenilgiye uğradı. Köle ordusu artık Alpler'i geçebilir ve güvenli bir şekilde dağılabilirdi. Fakat kimse İtalya'dan ayrılmak istemedi.

Spartaküs, istemeyerek de olsa güneye yürümek zorunda kaldı. Lucinia'ya geri dönen ordu, orada ilk kez Marcus Crassus'a yenildi. Spartaküs, Sicilya'ya geçmeyi tasarlayarak Messina'ya çekildi. Onları kaçırmaya söz veren korsanlar sözlerinde durmadı. Crassus, köleleri kuşattıysa da, Spartaküs kuşatmayı yararak geri çekildi.

Daha sonra, MÖ 71 yılında ya savaştan sağ kurtulup Roma'yı terk etti, ya da Romalılar tarafından savaşta öldürüldü. Muharebede öldürülüp tanınmaz hale gelme ihtimalinden dolayı bulunamamış olma ihtimali de vardır ancak cesedine asla ulaşılamamıştır. Romalı general Pompeius, köle ordusundaki çok sayıda kaçağı yakalayıp öldürdü. 6000 kişiyi tutsak alan Crassus, Appia Yolu boyunca tümünü çarmıha gerdirdi.

Etkileri

Kölelerden oluşan ordu yıllarca İtalya yarımadasında bağımsız bir şekilde var olmuş ve dönemin yöneticilerine büyük sorunlar çıkarmıştır. Spartaküs, kendilerine karşı gönderilen sayısız orduyu yenmiş ve Roma Cumhuriyeti'nin yönetim sistemini derinden sarsmıştır. İsyanının eşitlikçi ve özgürlükçü karakteri nedeniyle sol literatürde sahip çıkılan bir kişiliktir.

Almanya'da 1918 yılında yaşanan devrimden sonra 1919 yılında Karl Liebknecht-Rosa Luxemburg önderliğinde silahlı ayaklanma düzenleyen ve adı daha sonra Almanya Komünist Partisi olan grubun ilk adı Spartaküs Birliği'dir.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23