• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sir Francis Drake kimdir?

İspanyol gemilerine karşı giriştiği baskınlar sayesinde denizlerde İngiliz hâkimiyetinin kurulmasına önayak olan Sir Francis Drake kimdir?

Sir Francis Drake

Sir Francis Drake 1540 senesinde Birleşik Krallık'a bağlı Devonshire'da dünyaya geldi. 

Henüz eğitim adlığı dönemlerde bile denizciliğe büyük bir ilgi duyuyordu. 

Genç yaşlarda kaptanlık öğrenmek için İgiltere kıyı sularnda çalışan bir vapura girdi. 

Henüz yirmi yaşındayken Judith isimli bir gemiye kaptan oldu. Bu geminin kaptanlığını yaparken İspanyol denizcilerin yolunu kesmeye başladı ve ileriki zamanlarda da devam etti. 

Çok geçmeden 1572 senesinde mahiyetinde üç gemi ve yetmiş üç tayfa ile, Panama’daki bir küçük İspanyol şehrini alıp yağmaladı. Bu hareketinden sonra İspanyollar arasında "Canavar" lâkabı ile anılmaya başlandı. 

Bu olaydan sadece beş sene sonra meşur yolculuğuna başladı. Bu yolculuk sırasında Magellan Boğazı’ndan geçerken üç gemisi kaybolan Drake, kendi kullandığı "The Golden Hind" (Altın Geyik) isimli gemiyle boğazı geçmeyi başardı. Bu sırada boş durmuyor, yol üzerindeki İspanyol şehirleri yağmalıyor ve rastladığı gemilerden de ganimet elde ediyordu. Bu şekilde Kaliforniya kıyılarına kadar ulaştı ve dönüşte aynı yoldan değil Büyük Okyanus'tan geçerek tekrar İngiltere'ye ulaştı.

The Golden Hind: 

 

Bu yolculuk sonrasında dünyanın çevresini dolaşmış ilk İngiliz Kaptan oldu. 

Drake'in bu yolculuğu sadece üç sene sürdü. İngiltere'ye döndükten sonra Kraliçe I. Elizabeth  tarafından şövalyelik unvanı aldı. Şövalyelik ile onurlandırılışı: 

"Golden Hind" isimli gemisi yıllarca muhafaza edildikten sonra parçalarından bir koltuk yapıldı.Bu koltuk şuan Oxford University'de mahfuzdur. 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23