• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sedat Kaplan kimdir?

Çocukluğundan beri kanserle mücadele eden Sedat Kaplan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tedavi için gittiği Ankara’da şehit oldu.

Sedat Kaplan

Sedat Kaplan, çocuk yaşta yakalandığı mide kanserini yendikten sonra kemik kanserine yakalanmıştı. Tedavi için memleketi Trabzon’dan Ankara’ya giden Kaplan, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini televizyondan öğrendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıkan Kaplan, meclis binasının önüne gitti. Kardeşi Murat Kaplan ile 00.35’te konuştu. 35 saniye süren konuşma sırasında meclisin önünde ve iyi olduğunu söyleyen Kaplan’ı 3 dakika sonra arayan kardeşi bir daha ulaşamadı. Kaplan, meclisin önünde darbeci askerlerin kurşunlarına hedef oldu.

AK Parti Ortahisar Gençlik Kolları’nda yönetici olan Sedat Kaplan’ın Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı Oymalı mahallesinde yaşayan annesi Esen Kaplan, 3'ü işitme ve konuşma engelli olmak üzere 5 çocuğu bulunduğunu söyledi. Kaplan'ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldiğini ifade eden Kaplan, oğlunun çocukluk çağından itibaren kanserle mücadele ettiğini anlattı.

Oğlunun, beraberindeki kardeşi ile 10 Temmuz'da doktor kontrolü için Ankara'ya gittiğini belirten Kaplan, 15 Temmuz gecesi hastanenin misafirhanesinde kalan çocuklarının kendisini aramadığını, bu nedenle içinde bir sıkıntı oluştuğunu dile getirerek şöyle devam etti: "O gün ot biçtim ve eve geldim. Olaylardan hiç haberim olmadı. Ertesi gün öğle saatlerinde kardeşim arayıp evine çağırdı. Kalkıp oraya gittim. Baktım herkes orada, 'ne oldu çocuklarıma mı bir şey oldu?' diye sordum. Önce, 'çocukların iyi.' dediler, bir süre sonra da olanları anlattılar. Duyunca yıkıldım.''

31 yaşındaki Sedat Kaplan’ın cenazesi, Trabzon Yorma’da defnedildi. Şehidin ismi, Trabzon’un Yomra Belediyesi tarafından bir caddeye ve Trabzon Yomra Oymalıtepe Şehit Sedat Kaplan Ortaokulu’na verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23