• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şarık Tara kimdir?

Şarık Tara, ENKA Şirketler Grubu'nun onursal başkanıdır.

Şarık Tara

Şarık Tara, 22 Nisan 1930 tarihinde Üsküp'te doğdu. Annesi Mahmure Hanım, babası Fevzi Beydir. Yaşar ve İlhan adında erkek kardeşi ile Vildan (Gülçelik) adında kız kardeşi vardır. İlkokula Sırp Mektebi'nde başlayan Tara, II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine 1942 yılında İstanbul'a geldi. Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra 1949'da girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden 1954 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında ailesinin paraya olan ihtiyacını da düşünerek çeşitli işler yaptı. Önce inşaatlarda çalıştı. 15-16 yaşında bir fabrikada gece vardiyasında işe başladı.

Daha sonra Beşiktaş'taki mensucat fabrikasındaki Yugoslav mühendise tercümanlık yaptı. 1955 yılında Haydarpaşa Soğuk Hava Deposu'nun şantiye şefi olarak çalıştı. Ardından Şarık Tara Şirketi'ni kurdu. İstinye Köprüsü'nün temelleri ile Yeşilköy sahil yolundaki koruma duvarlarını Veziroğlu'na taşeron olarak çalışarak yaptı. 1957 yılında kızkardeşi Vildan Gülçelik'in kocası Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kollektif Şirketini kurarak müteahhitlik faaliyetlerine başladı.

Enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kollektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket'e, 1972'de de ENKA Holding A.Ş.’ye dönüşmüştür. ENKA kurulduğu ilk günlerden itibaren gözünü zorlu taahhütlere dikmişti. Bugünkü ENKA’nın esası, tamamı İstanbul sınırları içerisindeki endüstriyel fabrikalar, rıhtımlar, tersane kızakları, tersaneler, hububat siloları, köprüler, yollar ve iskelelerin inşası olan ilk projelerinin çeşitliliği ile tanımlanmıştır. İlk yılların önemli projeleri arasında Türkiye’deki Aksu Kağıt Fabrikası, Chrysler Kamyon Montaj fabrikası ve Haydarpaşa Hububat Siloları'nın inşası vardır.

1990 yılı itibariye ENKA, dünyadaki en iyi müteahhit şirketler arasında anılmakta, tasarım, satın alma, inşaat, montaj, işletme, bakım ve yönetime kadar kapsamlı bir yelpazede hizmetler sunmaktadır.

1990’lardan sonraki dönemde, ENKA, faaliyetlerini dünyanın farklı bölgelerine doğru genişletmeye devam etmiştir. 1993’ten başlayarak, ENKA, ortak girişim partneri Bechtel firması ile birlikte, Kazakistan’da, Tengiz Petrol Sahalarının geliştirilmesi için çeşitli projelere dair bir dizi sözleşme imzalamıştır.

1990’ların başında ENKA, Rusya’da uzun süreli ilişkiler kurma isteğini doğrulamış ve Mosenka ile Moskva Krasnye Holmy adında iki anonim şirket kurmuştur. Bugüne kadar ENKA, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nda, binalar, hastaneler, endüstriyel fabrikalar, petrol ve gaz projeleri olmak üzere 130’dan fazla proje tamamlamıştır.

Şarık Tara, 1986 yılında 56 yaşındayken işleri oğlu Sinan Tara’ya devretti. Mart 1994 tarihinden itibaren yönetim kurulu başkanı Sinan Tara, onursal başkan da Şarık Tara’dır.

Tara, 1956 yılından bu yana Lale Tara (Ataman) ile evlidir. Zeynep ve Leyla adında iki kızı ve Sinan Tara adında oğlu vardır.

Kitapları

Sınırların Ötesinde

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23