• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şahabettin Paşa kimdir?

Hadım Şahabettin Paşa, 15. yüzyılda beylerbeyliği ve vezirlik görevlerinde yer almış Osmanlı devlet adamıdır.

Şahabettin Paşa

Şehabettin Paşa devşirmelerden olup, Gürcü kökenlidir. Saray'a giren ve akağalardan Şahabettin Paşa kapı ağası görevine kadar arttı. Arnavutluksancakbeyliği görevinden sonra 1439'da Rumeli Beylerbeyi görevine yükseldi. 1441 tarihinde günümüz Kosova topraklarındaki Novo Brdo Kalesinin alınmasında yer aldı.
Orhan Çelebi' nin Dobruca' da çıkardığı isyanı bastırdı. Vazag Muharebesi' nde yaşanan yenilgi sebebiyle bu görevinden alındı. II. Mehmed' in ilk saltanatında vezir ve tekrar Rumeli beylerbeyliği görevine getirildi. Buçuktepe İsyanı' nda konağı basılan Hadım Şahabettin Paşa, yeniçerilerin saldırısından güçlükle kurtularak genç padişahın yanına sığındı. 1444'de gerçekleşen VarnaMuharebesi' nde Osmanlı ordusunun sol kanadını yönetti. II. Murad' ın tahta yeniden geçmesiyle görevinden azledilerek II. Mehmed 'in yanında Manisa' ya gönderildi.

II. Murad' ın vefatından sonra yeniden konumu yükseldi. Padişahın İstanbul' un fethine ikna edilmesinde ve Çandarlı Halil Paşa' nın muhalefetine rağmen kuşatmanın sürdürülmesinde bazı paşalarla birlikte önemli rol oynadı. Hadım Şahabettin Paşa'nın nerede ve hangi tarihte öldüğüyle ilgili değişik görüşler bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre 1453 yılında Bursa' da hayatını kaybetti. Bazı kaynaklarda da 1455 yılından sonra Filibe' de hayatını kaybetti söylenmektedir. Filibe' de Hadım Şahabeddin Paşa adına yapılan ve günümüze kadar ulaşan türbe bulunmaktadır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23