• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rıza Nur kimdir?

Oğuzname destan denemesi, Namık Kemal, Hücumlara cevaplar, Türk Bilik, Tanrıdağ, Fenni Cerrahi Ortopedi, Gurbet Dağarcığı, Cemiyet-i Hafiye, Türkiye’nin Tarik-i Selameti ve Türklük Duası kitaplarını yazarı olan Rıza Nur, 8 Eylül 1942 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

Rıza Nur

Rıza Nur, 30 Ağustos 1879 tarihinde Sinop'ta doğdu. İlk öğrenimini burada tamamladı. Daha sonra İstanbul'a gelerek Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi, Tıbbiye İdadisi ve Mekteb-i Tıbbiyei Şahane'de tahsil gördü. 1901 yılında da Gülhane Hastanesi'nde Alman doktorların dikkatini çekerek asistan oldu. Prof. Dr. Wietin Paşa'nın yanında da operatör doktor olarak görev yaptı. Ayrıca bu dönemde fenni sünnet usul ve aletlerini anlatan özgün bir kitap yazdı. Önce padişaha sunulan bu eser daha sonra çoğaltılarak çeşitli yerlere dağıtıldı.

II. Meşrutiyet'in ilanının ardından da Sinop'tan milletvekili seçilerek meclise girdi. 1908 yılında da Birinci İcra Vekilleri Heyeti'nde maarif vekilliği vazifesini yürüttü. 1920 senesinde de Sovyetler Birliği ile dostluk ve yardım antlaşması yapmak üzere Moskova'ya gönderilen heyete temsilci olarak katıldı. Öte yandan cumhuriyetin ilanına kadar da sıhhiye vekili olarak görev aldı. 1926'da da Sinop'ta bir kütüphane kurarak, gelirlerini eğitim kurumlarına başladı. Rıza Nur, 8 Eylül 1942 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetti.

Eserleri

Yeni Usulü Hitan ve Yeni Kıskaç, Fenni Cerrahi Ortopedi, Gurbet Dağarcığı, Cemiyet-i Hafiye, Türkiye’nin Tarik-i Selameti, Türklük Duası, Hürriyet ve İtilaf nasıl doğdu nasıl öldü?, Türk Tarihi, Cemiyet-i Hafiye, Moskova - Sakarya Hatıraları, Lozan Hatıraları, Oğuzname destan denemesi, Namık Kemal, Hücumlara cevaplar, Türk Bilik, Tanrıdağ, Hayat ve Hatıratım, 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23