• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Reşan Arlıer kimdir?

Ak Parti Millet Vekili A. Adayı Reşan Arlıer kimdir?

Reşan Arlıer

Reşan Arlıer 06.10.1976 yılında Adana’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Ömer Refika Halıcılar İlköğretim Okulu’nda başladı, sonrasında Adana Kız Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladı. Üniversite eğitimini Çukurova Üniversitesi Hemşirelik Bölümü, Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Bölümü, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde  tamamladı. Toros Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını yaptı. Yüksek mühendis unvanını aldı. Ar-ge, yenilik ve proje yönetimi konusunda özel eğitim alarak 2007 yılından itibaren Elazığ ve Adana’da birçok bölgesel ve ulusal projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde görev aldı.

1995'de Adana’da özel sektörde hemşire olarak başladığı çalışma hayatına 2001 yılında devlet memurluğu sınavında Türkiye derecesi yaparak kamuda çalışmaya başladı. Eşinin kadın doğum ihtisasını bitirmesi ve mecburi hizmeti nedeniyle Elazığ Harput Devlet Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hemşiresi olarak başladı. Elazığ’da gördüğü sorunlara çözüm bulmak amacıyla AB proje eğitimleri ve fonları ile ilgili çalışmalara devam etti. Bu süreçte sürdürdüğü başarılı projeler nedeniyle Sağlık Müdürlüğü Proje Sorumlusu, sonrasında Elazığ Valiliği İl Projeler koordinasyon ofisinde proje koordinatörü olarak çalıştı. Ulusal ve bölgesel sorunlara, kurum ve STK’ları işbirliği ile çözüm üretmesini sağlayacak proje teklif çağrılarına proje hazırlayarak teşvik etmek amacıyla birçok projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde katkı sağladı. 2011 yılında engelli vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik olarak, Elazığ Nitelikli Bakıcı Yetiştirme Programı eğitim koordinatörlüğü yaptığı esnada ülkemizde engelli hastalarımızın bakım ve konforunu artıracak ürünlerin yeterince üretilmediğini fark etti. Reşan Arlıer, engellilerin hayatını kolaylaştıracak ürünlerin ülkemizde üretilmesi amacıyla “Engellilere Hayat Projesi ile Bir Fikrin Mi Var ?” yarışmasına katılarak 5000 proje arasından bayanlarda birinci oldu. Bu esnada geliştirdiği kişisel yaşam bilekliği modelinin patentini aldı ve ülkemizde üretilmesi çalışmalarına ve Ar-Ge çalışmalarına başladı.

2013 yılında eşinin iş değişikliği nedeniyle yeniden memleketi Adana’ya döndü ve Adana Kamu hastaneleri Ar-Ge Ve Proje Biriminde uzman olarak göreve başladı. Bu süreçte Adana Valiliği AB Ve Dış İlişkiler Bürosu proje koordinasyon ofisinde sağlık projeleri hazırlanmasında birim sorumlusu olarak görev yaptı. 2017 yılında Adana Valiliği tarafından hazırlanan Güney Adana Kalkınma Programında proje koordinatörü olarak görev almış ve Adana Valiliği bünyesinde yürütülen kalkınma programında sağlık projelerinin sorumlusu olarak 43 projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde katkıda bulunmuştur.

Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu ile mücadele kapsamında birçok başarılı çalışmaya katkı sağlamış en son hazırladığı “Mutlu Yarınlar Madde Bağımlılığı Eğitim Danışmanlık ve İletişim Projesi (MEDİM)” ile 2017 T.C. Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) tarafından başarılı projeler arasında gösterilerek Sağlık Bakanlığı’mızın uyuşturucu ile mücadele eylem planına örnek proje olarak devam ettirilmektedir. Yine 2017 yılında hazırladığı ve başarılı bulunan projeler arasında desteklenen, Sağlık Eğitim Sosyal İletişim Merkezi (SESİM) projesiyle kadınlarımıza yönelik sağlık okur yazarlığı başta olmak üzere, sosyal sorunların çözümünde lider kadınlar yetiştirilmesini amaçlamıştır.

Bu süreçte birçok sivil toplum örgütünde görev aldı. 2010 yılında anne ve çocuğun, ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişimlerine katkıda bulunmak sebebiyle Beyaz Nesil Derneği’nin kuruluşunda görev aldı ve 3 sene başkanlığını yürüttü. Bu süreçte Engelli STK lar platformunun oluşturulmasında da görev aldı. Adana Büyükşehir Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesi olup engelliler alanında ulusal ve uluslararası arenada engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlara yönelik çalışmaları gönüllü olarak devam ettirmektedir.

2014 yılında Enerji yöneticisi olup Adana Kamu Hastaneleri Yenilenebilir Enerji Komisyon Başkanlığı ve Yenilenebilir Enerji Birim Sorumluluğu görevini yürüttü.

Reşan Arlıer, evli ve dört çocuk annesi olup yaptığı çalışmalar ve yürüttüğü projelerde birçok ödül almıştır. Elazığ Sağlık Müdürlüğü tiyatro ekibinin kurulmasında görev almıştır. Sağlık hizmetleri sunumunda yaşanan sorunlara yönelik 3 tiyatro oyunu hazırlanmasında yazım ve sahnelenmesinde yönetmen ve yönetmen yardımcısı olarak görev almış olup 7 ilde İl Sağlık Müdürlükleriyle düzenlenen turne çalışmalarıyla 10.000 kişiye ulaşmışlardır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23