• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ozan Özen kimdir?

Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ozan Özen, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Orhanlı’daki gişelerde seyir halindeyken cuntacı hainler tarafından başından vuruldu. Olay yerinde şehit düşen Özen, polis aracında ''Biz darbeci değiliz'' diyerek kendilerine sığınan askerleri taşıyordu.

Ozan Özen

Bolulu Ozan Özen, 1993 yılında doğdu. Manisa’da üniversite okurken okulunu yarım bırakıp polislik sınavlarına girdi ve Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokulu’nda eğitimini tamamladı. Nişanlısıyla da Manisa’daki eğitimi sırasında tanışan Özen, evlilik hazırlığı yapıyordu.

Darbe soruşturması kapsamında ifade veren Topçu Uzman Çavuş İbrahim Donat, Ozan Özen’in şehit olduğu anları şöyle anlattı;

''Darbe yapıldığını öğrenmemiz üzerine Tank Komutanımız Astsubay Çavuş Ferhat Daş, 'Biz vatan haini değiliz' diyerek beylik tabancasını çıkartarak alttan çenesine doğru bir el ateş ederek intihar etti. Bu sırada diğer arkadaşlarım da tank içerisindeydi. Astsubay Ferhat Daş kendisine ateş ettikten sonra tank kapağını açtık. Vatandaşlar komutanı çekip alarak ambulansa götürdü. Benimle birlikte teslim olan bir askerle polis merkezine gittiğimiz sırada Tuzla Orhanlı gişelerde yoldan üzerimize ateş açtılar. Kimin ateş açtığını bilmiyorum. Bu sırada polis memuru Ozan Özen başından vurularak şehit edildi.''

Darbeye destek vermeyen askerleri güvenli bölgeye götürmek üzere yola çıkan Özen ve yanındakilere, Orhanlı gişelerinin önünde darbeciler tarafından ateş açıldı. Tek kurşunla başından vurulan Özen, direksiyon hakimiyetini kaybederek kaza yaptı. Olay yerinde şehit olan Ozan Özen, vatandaşlar tarafından yanındaki polis ile birlikte, Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İstanbul'da göreve başladıktan bir yıl sonra şehit olan 23 yaşındaki Ozan Özen, 17 Temmuz Pazar günü Bolu’da toprağa verildi.

Şehidin ismi, Bolu’da bir ortaokula verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23