• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Osman Yılmaz kimdir?

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çengelköy'de bulunan Osman Yılmaz, cuntacı hainlerin saldırısında ağır yaralanan ve daha sonra şehit olan arkadaşı Halil Kantarcı’ya yardım etmek isterken kafasından vurularak şehit edildi.

Osman Yılmaz

Osman Yılmaz, 46 yıl boyunca Çengelköy’de yaşadı. Tekstilci ve 3 çocuk babası olan Yılmaz, Halil Kantarcı’yı yerden kaldırmak isterken darbeci askerlerin hedefi olarak ağzından vuruldu. 15 seneden bu yana haftanın 4 günü Arapça, Fıkıh, Tefsir dersleri gören Yılmaz, kardeşi Oğuz Yılmaz ile yoğun çatışmanın yaşandığı İstanbul Çengelköy Polis Karakolu’nu savunmak için çabalıyordu.

46 yaşındaki Osman Yılmaz, darbe girişimi sırasında eşi Şule Yılmaz ile konuşmuş ve "Korkmayın, sabaha her şey geçecek" demişti. Şule Yılmaz’ın anlattığına göre, eşine sürekli ''Ben öleceğim, çocuklarıma sen bakacaksın'' diyen Osman Yılmaz’ın sözleri 15 Temmuz gecesi gerçek oldu.

Şule Yılmaz, ''Birbirimize çok düşkündük. Ağzımdan çıkan her lafa üzülürdü. Bana ve çocuklarıma uyurken uzun uzun bakardı. Geceleri sesli sesli Kur'an okurdu. 2003 yılında Hacca gittik. Tek hayali şehit olmakmış. Hacda şehit olmak için sürekli dua etmiş. Hacı arkadaşımızın kucağında da şehit oldu. Allah onun dualarını kabul etti'' diye konuştu.

Osman Yılmaz’ın cenazesi Çengelköy’de defnedildi.

Şehidin ismi, İstanbul Maltepe’de bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23