• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Osman Arslan kimdir?

Yatsı namazını kıldıktan sonra camiden eve dönerken darbe girişimini öğrenen Osman Arslan, komşusu ile birlikte dışarı çıktı. Önce Kızılay’a giden Arslan, sonrasında Hulusi Akar’ın rehin alındığını duyarak Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne geldi. Darbeci askerler tarafından burada vurulan Arslan, kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Arslan, evden çıkarken eşine para bırakmış ve ''Ya şehidim ya gazi, bunlar size lazım olur'' demişti.

Osman Arslan

 

56 yaşındaki Çorumlu Şehit Osman Arslan, biri kız, ikisi erkek 3 çocuk babasıydı. Askeriyeden emekli olan Arslan, 15 Temmuz gecesi her zamanki gibi camiye giderek yatsı namazını kıldı. Cami dönüşü darbe girişimini öğrenen Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çağrısını duyunca sokağa çıkmaya karar verdi.

Komşusu ile birlikte Kızılay’a giden Osman Arslan, Orgeneral Hulusi Akar’ın rehin alındığını öğrenince Genelkurmay Başkanlığı’na doğru yola çıktı.

Burada darbeci askerlerin hedefi olan Arslan, 29 Mayıs Hastanesi’ne kaldırıldı. Bilinci kapalı bir şekilde hastaneye götürülen Osman Arslan, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştü.

Şehidin eşi Satı Arslan, o gece yaşananları şöyle anlattı:

''Kızımın korktuğunu söylemesi üzerine eve geldi. Eve geldikten sonra ben Kızılay’a gidiyorum dedi. ‘Ben ne yapacağım’ dediğimde sabaha kadar yatma vatan, millet için dua et dedi. Yastığın altına para bıraktı. Bu para 2-3 gün içinde sana lazım olacak. Ölürsem şehit, dönersem gazi olurum dedi ve gitti. Kızılay’dan Cumhurbaşkanlığı Külliyesine doğru gitmek isterken tankın ateş açması sonucu şehit düştü. Bizi ayakta tutan tek şey şehit olması''

Osman Arslan’ın cenazesi, 20 Temmuz Çarşamba günü Çorum’da defnedildi. Şehidin ismi, memleketi Çorum’da bir Anadolu lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23