• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Orhun Göytan kimdir?

35 yaşındaki Orhun Göytan, gemi acentesi işletiyordu. Darbe girişimi haberini alır almaz kardeşi ile birlikte Acıbadem’e giden Göytan, Acıbadem Türk Telekom önünde darbeci askerler tarafından durdurularak aracı tarandı. Saldırıda Göytan şehit oldu, kardeşi ise bacağını kaybetti.

Orhun Göytan

''Bir değil, iki evlat acısı çekiyorum'' diyen baba Gültekin Göytan, ''Orhun kardeşiyle birlikte gemi acenteliği yapıyordu. İki oğlum o akşam her zamanki gibi geç saatlere kadar çalışmıştı. Ayvalık’taydım. Beni aradılar, ‘İhtilal oluyor baba’ dediler. ‘Aman oğlum ben yaşadım, bilirim, sakın dışarı çıkmayın’ diye uyardım. Ama büyük oğlum kardeşini tutamamış, annesini merak ettikleri için yola çıkmış, abisi de peşinden... Ortalık karışık tabii, ara sokaklardan kaçmaya çalışmışlar. Ve arabanın içindeyken kurşunların hedefi olmuşlar. Orhun yedi kurşunla hayatını kaybetti. Diğerininse bacağını kestiler. Onları çok iyi yetiştirdik biz. Yurt dışında okuttuk, iş güç sahibi oldular. Biz bunu hak etmedik...'' açıklamasında bulundu.

15 Temmuz gecesi darbecilerin kurşunlarıyla ayağını kaybederek gazi olan Kenan Ulutürk, İngiltere'de fizik mühendisliği okudu. Şehit Orhun Göytan ise Malta Üniversitesi'nde ekonomi bitirdi. İki kardeş Türkiye’ye döndükten sonra kendi işlerini kurmuştu.

Şehit Orhun Göytan’ın ismi, İstanbul Başakşehir’de bir ilkokula verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23