• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Onur Ensar Ayanoğlu kimdir?

15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele etmek için köprüye giden Onur Ensar Ayanoğlu, cuntacı askerler tarafından şehit edildi.

Onur Ensar Ayanoğlu

Kastamonulu Onur Ensar Ayanoğlu, 27 yaşındaydı. Ailenin en büyük çocuğu olan Ayanoğlu, 13 Mayıs’ta nişanlanmıştı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne kardeşi Oğuz Ayanoğlu ile birlikte giden Onur Ensar, babası vurulan bir kızın feryatları üzerine yerde yatan adamı kurtarmaya gitmişti. Ayanoğlu, boynundan ve göğsünden yediği iki kurşunla şehit düştü.

Ayanoğlu, 9 yıldır birlikte olduğu kız arkadaşıyla darbe girişiminden bir ay önce nişanlandı. Evlenip, kendine ait bir araba almayı çok isteyen Onur Ensar, 15 Temmuz gecesi dışarı çıkarken nişanlısının kendisine, ''Beni seviyorsan gitme'' demesi üzerine, ''Vatanımı daha çok seviyorum'' cevabını vermişti.

15 Temmuz gecesi kardeşi Gazi Oğuz Ayanoğlu ile birlikte önce Kısıklı’ya ardından Şehitler Köprüsü’ne giden Onur Ensar Ayanoğlu, üstü başı kan içinde, darbeciler tarafından vurularak yaralanan vatandaşlara yardım ediyordu. Ağabeyinin yanına giden ve onu kanlar içinde gören Oğuz Ayanoğlu ağabeyine sarıldı. Sarıldıkları sırada darbecilerin kendilerine ateş etmeye başladığını söyleyen Oğuz Ayanoğlu, hemen bir arabanın arkasına saklandıklarını anlattı. Darbeci askerlerin üzerine yürümeye başlayan bir gruba katıldıklarını söyleyen Ensaroğlu, ağabeyinin kendisine en son ''Yanımdan ayrılma sakın'' dediğini anlattı

Bir vatandaşın elinde Türk bayrağı ile darbecilerin üzerine gittiğini ve kenarda bekleyen kızının feryat ettiğini söyleyen Oğuz Ayanoğlu, adamın birden bire vurulduğunu belirtti. Ağabeyi Onur Ensar’ın kızı teskin etmek için ''Bacım vururlar seni'' dediğini söyleyen Oğuz Ayanoğlu, adamı almak için yürümeye başladıklarını kaydetti. Darbecilerin kendilerini taramaya başladığını söyleyen Oğuz Ayanoğlu, kalçasından vuruldu. Kendisini birilerinin taşıdığını söyleyen Ayanoğlu, birkaç dakika sonra da ağabeyini yanına getirdiklerini anlattı. Ağabeyinin hiç kımıldamadığını ve boynundan vurulduğunu gören Ayanoğlu, hastanede yattığı süre boyunca ağabeyinin yoğun bakımda olması için dua etti. Gazi Oğuz Ayanoğlu, ''Çok iyi, çok yardımseverdi'' diye anlattığı ağabeyinin şehadet haberini 5 gün sonra öğrenebildi.

Şehidin ismi, İzmir Torbalı’da bir ilkokula verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23