• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ömer Süha Aldan kimdir?

15 Temmuz darbe girişiminde ölümü göze alarak vatanını savunan insanlara hakaret eden CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan kimdir?

Ömer Süha Aldan

Ömer Süha Aldan 19 Temmuz 1959 tarihinde Konya'nın Akşehir ilçesinde dünyaya geldi. Babasının adı Ramazan, annesinin adı Yıldız’dır.

Lise mezuniyetinin ardından eğitimini Ankara Üniversitesi'nde sürdüren Aldan, Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Sırasıyla, Konya Hâkim adaylığı, Samsun Lice, Araç, Niksar ve Fethiye Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. Ankara DGM Cumhuriyet Savcılığı ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevlerini yürüttü. Eğitim amaçlı seminer ve eğitimlerde konferanslar verdi. Orta düzeyde Fransızca bilen Aldan evli ve 2 çocuk babasıdır.

CHP Muğla Milletvekili olan Ömer Süha Aldan, aynı zamanda savcılık yaptığı dönemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluk dosyasına bakan kişiydi. Dosya kapandıktan sonra CHP Milletvekili adayı gösterilen Aldan hakkında, "dosyayı kapattı, milletvekili oldu" yorumları yapılmıştı.

696 sayılı KHK’daki ‘darbeye direnen sivillere cezadan muafiyeti’ maddesini değerlendiren Aldan, darbeye direnen millete 'İt' diyerek hakaret etmişti. Bu hakaret sonrası, Aldan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23