• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Nina Simone kimdir?

Besteci, piyanist ve şarkıcı Nina Simone kimdir?

Nina Simone

Eunice Kathleen Waymon veya bilinen adıyla Nina Simone, 21 Şubat 1933 tarihinde Amerika, Güney Karolina'da dünyaya geldi. İlk müzik bilgilerini annesinin desteğiyle alan Waymon, çocukluğunda kilise korosunda şarkı söylerken, yardımsever birinin ilgisiyle klasik piyano dersi aldı.

Bu dönemde, henüz on yaşındayken çevresi tarafından müzik yeteneği keşfedilen Waymon, New York Juilliard Müzik Okulu'na gönderildi. Bu dönemdeki ırkçı saldırılar ve ailesinin maddi sıkıntıları yüzünden taşınmak zorunda kaldılar ve Waymon'da bir barda şarkı söylemeye başladı. 

1958 senesinde ilk albümünü çıkardı ve kendisine sanat ismi olarak "Nina Simone" adını uygun gördü. 

Kısa sürede ünlenen Nina Simone, 1 milyondan fazla satış yapan albümler çıkardı. Şarkıları hala popüler olan Simone, 1978 senesinde Vietnam Savaşı'nı protesto etmek için vergi ödemeyi kesti. Bu yüzden bir ara tutuklansa da, kısa süre sonra serbeset bırakıldı. 

Sadece müzik hayatı aracılıyla siyasi düşüncelerini de belirtmekten çekinmiyordu. Martin Luther KingLorraine Hansberry ve Malcolm X gibi isimlerle olan yakınlığı bilinmekteydi. Hatta Martin Luther King'in bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra "'Why? The King Of Love is Dead" adlı şarkısını bestelemişti. "To Be Young", "Gifted And Black" gibi şarkıları da yine ırkçılığa meydan okuyan baş yapıtlar arasında yer aldı. Simone, sadece ırk ayrımcılığına karşı mücadele etmekle kalmayıp, ABD'nin işgalci savaşlarına da meydan okuyordu.Ülkesi ABD'ye daha fazla tahammül edemeyerek Avrupa'ya gitti. Liberya, İsviçre, Hollanda, Belçika, ingiltere ve en son Fransa'da kaldı.

Özellikle ülkesinde efsanevi caz müzisyeni olarak görülen Nina Simone,  göğüs kanserini yendikten yedi sene sonra, 21 Nisan 2003 tarihinde 70 yaşındayken uykusunda hayatını kaybetti. 

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23