• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mustafa Solak kimdir?

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde şehit olan Mustafa Solak, evinde uyurken gelen bir telefonla olaydan haberdar olmuş ve hiç düşünmeden meydanlara koşmuştu.

Mustafa Solak

Darbecilerin kurşunlarıyla Beştepe’de şehit edilen Mustafa Solak’ın eşi Melek Solak o gece yaşananları şöyle anlattı: ''Gece eşimi arkadaşı aradı, uyandık. Gözlerimi açtığımda eşimin yine mi ortalığı karıştırdılar dediğini duydum. Hemen kalktı, abdest aldı, üstünü giydi. Evden çıkarken 'Mustafa nereye gidiyorsun' diye sordum, 'Külliye'ye gidiyorum. Vatan elden gidiyor. Sen gitmezsen, ben gitmezsem kim gidecek?' diyerek evden çıktı. Komşular, Nereye gidiyorsun Mustafa demişler, o da, savaşa gidiyorum diye cevap vermiş. O gece eşim ile 3 kez konuştum. Son telefonda 'camiye gidiyoruz' demişti. Oturma odasında uyuyakalmışım. Rüyamda eşimin baş üstü düştüğünü gördüm. 'Mustafa' diyerek uyandım. O an TV'de Külliye'ye bomba atıldığı haberini gördüm. Kendi kendime 'caba Mustafa şehit mi oldu diye içimden geçirdim. Hemen kalktım aramaya başladım ama ulaşamadım. Helikopterden atılan bombanın şarapnel parçaları boynuna denk gelmiş. Orada şehit olmuş. Her zaman şehit olmak istediğini söylerdi. Askerde şehit olmadığı için çok üzüldüğünü söylerdi. Allah ondan bir değil bin razı olsun. Gururum acımdan daha büyük.''

Darbe girişimi sırasında cuntacı askerler tarafından açılan ateş sonucu şehit olan Çorumlu Mustafa Solak, Ankara Etimesgut’ta son yolculuğuna uğurlandı. Evli ve bir çocuk babası 43 yaşındaki Solak, dekorasyonculuk yapıyordu.

Şehidin ismi, Ankara Etimesgut’ta bir anaokuluna ve memleketi Çorum’da mesleki ve teknik liseye verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23