• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mustafa Aslan kimdir?

Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda geçici görevde olan Mustafa Aslan’ın asıl görev yeri Tokat’tı. Ankara’daki beşinci gününde şehit olan Aslan, Yozgat Şehitliği’nde toprağa verildi.

Mustafa Aslan

47 yaşındaki Yozgatlı Mustafa Aslan, evli ve 3 erkek çocuk babasıydı. Asıl görev yeri Tokat Özel Harekat Daire Başkanlığı olan ve 6 ay süre ile eğitmen olarak Ankara’ya gönderilen Aslan, darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda bulunuyordu. İlk bomba atıldığı saatlerde sadece bir kere erkek kardeşiyle konuşabilen Aslan, kardeşine, ''Şerefsiz Fetullahçılar şu an burayı bombalıyorlar, ben sizi ararım'' diyebilmişti.

15 dakika sonra darbeci askerler tarafından atılan ikinci bombada şehit düşen Aslan’ın naaşına ailesi uzun süre ulaşamadı. Aslan, tespit edilemeyen ve vücut bütünlüğü olmayan cenazeler arasında bulundu.

Astsubay olan kardeşi Lokman Aslan, diğer kardeşleriyle birlikte Ankara’ya giderek araştırma yaptı ancak abisinin naaşını hiçbir hastanede bulamadı. Şehidin oğlundan verilen örnekle isimsiz cenazelere DNA testi yapıldı. Şehit Mustafa Aslan’a ait olduğu anlaşılan cenaze ailesine teslim edildi.

Mustafa Aslan’ın vücudunun sadece bir bölümünü teslim alabildiklerini anlatan Lokman Aslan, ''Bomba sanırım yanlarına düştüğü için ben cenazemin üçte birini aldım. En son nasıl hatırlıyorsam öyle kalsın istedim, cenazeye ben de bakmadım, kimseye de baktırmadım'' diye konuştu.

Abisinin dinine çok bağlı bir insan olduğunu söyleyen şehidin kardeşi Lokman Aslan, geceleri teheccüd namazını dahi kaçırmadığını ifade etti. Aslan’ın ezan okunduğunda nerede olursa olsun hemen muhabbetini keserek namazını kılmaya gittiğini söyleyen Lokman Aslan, bu nedenle de herkesin abisine ''Hacı'' diye hitap ettiğini anlattı.

Mustafa Aslan’ın cenazesi Yozgat Şehitliği’ne defnedildi.

Şehidin ismi, memleketi Yozgat’ta bulunan bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23