• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Musa bin Nusayr kimdir?

Musa bin Nusayr, Emevi Halifesi I. Velid'in emrinde İfrikiyye ve İspanya Valisi olarak görev yapmış Müslüman Arap kumandandır.

Musa bin Nusayr

Musa bin Nusayr, 640 yılında doğdu. 698 yılında Arapların İfrikiyye adını verdiği Kuzey Afrika'nın valiliğine getirildi. Kayrevan şehrinde konuşlanarak bölgede bulunan şehirleri fethetmeye başladı.

Valiliği döneminde Kuzey Afrika'da yaşayan çok sayıda Berberi, Müslüman olup Emevi ordularına katıldı.

Müslüman olan Berberilerden biri de İspanya'yı fethederek Müslüman topraklarına katan Tarık bin Ziyad'dır. Tarık, Musa ile birlikte Tanca'yı fethetmekle görevlendirilmişti. 708'de Tanca, Emevîlerin eline geçti. Ardından Ceuta şehrine yöneldiler. Ceuta karadan kuşatıldı fakat şehir, deniz yoluyla yardım alıyordu. Kuşatma sonuç vermeyince Musa, Tarık'ı orada bırakarak Kayrevan'a geri döndü.

Musa bin Nusayr'ın emriyle 7 bin kişilik bir orduyla Cebelitarık Boğazı'nı geçen Tarık bin Ziyad, İspanya'nın Vizigot kralı Rodrigo'yu büyük bir yenilgiye uğrattı. Bu başarı üzerine Musa bin Nusayr da 18 bin kişilik bir Arap ve Berberi ordusuyla İspanya'ya geçerek fetih hareketine katıldı. Toledo Emevi ordusunun eline geçti.

Kısa bir süre için Endülüs'ün büyük bir bölümü Müslüman orduları tarafından ele geçirildi. Daha sonra Musa ve Tarık, başkent Şam'a geri döndüler. Bu sırada Halife I. Velid öldü ve yerine kardeşi Süleyman bin Abdülmelik geçti. Halife Süleyman, Musa bin Nusayr'ın başarısından hoşnut değildi ve kendisini valilikten azletti. 

Musa bin Nusayr, 716 yılında hac için gittiği Mekke'de öldü.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23