• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Murat Mertel kimdir?

15 Temmuz gecesi Kadıköy Acıbadem Caddesi üzerindeki Türk Telekom binasını ele geçirmeye çalışan darbeci askerlere karşı duran Gostivar göçmeni Murat Mertel, yaralı arkadaşına yardım ederken sırtından vurularak şehit oldu.

Murat Mertel

''Şehit olacağını bilse yine koşarak giderdi''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Meydanlara inin" çağrısı üzerine

abdest alarak evden çıkan Murat Mertel'in eşi Semra Mertel, eşinin Allah-u Ekber diyerek gittiğini belirterek, "Onun amacı meydanları boş bırakmamaktı. Arkadaşlarıyla belli bir yerde toplanmışlar. O gece askerler Türk Telekom'u ele geçirmeye çalışıyordu. Amaçları haberleşmeyi engellemekmiş. Türk Telekom da evimizin yanı başında olduğu için çatışmaları duyduk. Eşim, gitmeden önce bize Camlara, balkonlara sakın çıkmayın diye tembihlemişti. En son gece 02.00'da konuşmuştum. Eşim de eve dönecekken bir arkadaşının bacağından vurulduğu görmüş. Tişörtünü çıkarıp arkadaşının yarasını bağlamak istemiş. Arkadaşını hastaneye götürmek isterken sırtından vurulmuş ve o mermi göğsünü parçalamış. Ümraniye Araştırma Hastanesi'ne kaldırmak için ambulansa bindirilmiş" dedi.

Semra Mertel, eşinin bir ay önce Kapalıçarşı'da bin bir emekle dükkan açtığını ancak şehadetinin ardından burayı kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi. Mertel, "Şehit olacağını bilse yine koşarak giderdi” şeklinde konuştu.

Şehit Murat Mertel'in ismi, İstanbul Maltepe’de bir imam hatip ortaokuluna verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23