• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Murat Akdemir kimdir?

Henüz 2 yıl önce dünya evine giren ve bir çocuk babası olan Murat Akdemir, 15 Temmuz darbe gecesi Çengelköy’de 14 yerinden vurularak şehit oldu.

Murat Akdemir

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı sokağa inen Murat Akdemir, Çengelköy'de 14 yerinden vurularak şehit oldu. Vurulduğu an Kelime-i Şehadet getiren Akdemir’in son sözü, yanında bulunan arkadaşlarına ''Şehadetime şahit misiniz?'' diye sormak oldu.

27 yaşındaki Akdemir, 15 Temmuz günü FETÖ'nün darbe girişimini televizyondan öğrendi. Anadoluhisarı’nda babası ile lokanta işleten Akdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Meydanlara çıkın'' çağrısı üzerine üst dairesinde oturan anne ve babasının yanına gitti. Ailesine ülkesine sahip çıkmak için meydanlarda olacağını söyleyen Akdemir, annesinin gitmesini istememesi üzerine, “Reis bizi çağırıyor anne, şehit olmaya gidiyorum” diyerek evden çıktı.

Arkadaşlarıyla Çengelköy’e giden Akdemir, burada toplanan halkın arasına karıştı. Bir süre sonra toplanan kalabalığın yanına Kuleli Askeri Lisesi Komutan Yardımcısı Albay Mehmet Karapekmez’in de aralarında bulunduğu rütbeli 30-40 kişilik bir asker grubu geldi. Albay Karapekmez, gruba dağılmaları için önce bağırdı daha sonra yoldan geçen araçların camlarını tüfek dipçiğiyle kırıp, çevreye ateş etmeye başladı. Murat Akdemir, Albay’ı yanına giderek durdurmak istedi ancak başarılı olamadı.

14 YERİNDEN VURULDU

Askerlerin barikat kurmaya başlamasıyla siviller duvarların arkasına gizlendi. Darbeci askerler halkı taramaya başladı. Bu sırada oğlunu arayan baba İsmail Akdemir ''Çabuk eve gel oğlum'' diye bağırdı.

Bu sırada Murat Akdemir’in ''Ah'' sesi duyuldu. Tüfeğindeki mermisi bitince yanındaki askerin tüfeğini alarak halkı taramaya devam eden Albay Mehmet Karapekmez, Murat Akdemir’i tam 14 yerinden vurdu.

Kelime-i Şehadet getiren Akdemir’in son sözü ise yanındaki bulunan arkadaşlarına ''Şehadetime şahit misiniz?'' diye sormak oldu. Kaldırıldığı hastanede ameliyata alınan Akdemir, kurtarılamadı.

Aslen Rizeli olan Şehit Akdemir’in naaşı binlerce kişinin katıldığı cenaze namazının ardından Kandilli Mezarlığı'nda toprağa verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23