• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Muhammed Ali Caferi kimdir?

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Muhammed Ali Caferi kimdir?

Muhammed Ali Caferi

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Muhammed Ali Caferi, 1 Eylül 1957 Yezd, İran doğumludur.

İlk ve orta öğrenimini Yezd kentinde tamamlayan Caferi, 1977 yılında Tahran Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde eğitim görmeye başladı ve burada sivil (inşaat) teknolojisi üzerine çalıştı. Öğrenim gördüğü üniversitede öğrenci olarak Tahran'daki Şah karşıtı protesto gösterilerine katıldı, tutuklanarak hapse gönderildi. İslam Konferansı Örgütü'nde Tahran Üniversitesi'ni temsil etti.

Okuduğu üniversitede kurduğu İslami bir dernek bünyesinde İslami bir kütüphanenin oluşturulması ve dağcılık kulübü kurmasıyla dikkat çekti.

İran İslam devrimin gerçekleşmesinden sonra üniversitedeki siyasi etkinliklere katılan Muhammed Ali Caferi, ABD büyükelçiliğinin Tahran Üniversitesi öğrencileri tarafından işgal edilmesi eyleminde yer aldı.

Muhammed Ali Caferi, İran-Irak Savaşı'nın başında, Ayetullah Humeyni tarafından Kasım 1979'da İran'da kurulan, gönüllü milis teşkilatı olan Besic Direniş Gücü'ne (Besic) katıldı. 1981'de Devrim Muhafızları'nın bir parçası oldu. Savaş sırasında güney ve batıdaki harekat komutanı olarak görev yaptı. Ayrıca Sosangard'ın operasyonunda yardımcı olarak görev aldı ve Aşura Tabur komutanı olarak görev yaptı. Kuds ve Necef Garnizon Komutanlığı görevlerinde bulundu. Savaş sırasında birçok kez yaralanan Muhammed Ali Caferi’nin bedeninde hala savaşın izlerini taşıdığı biliniyor.

Savaştan sonra eğitimini tamamlamak için üniversiteye dönen Muhammed Ali Caferi, 1992 yılında sivil (inşaat) teknoloji alanında lisans aldı.

1992-1993 yılları arasında, Devrim Muhafızları Savaş Üniversitesi'nde ders verdi. Muhammed Ali CaferiDevrim Muhafızları Komutanı olarak atanmadan önce Tahran'daki Sarallah Garnizon Komutanı olarak görev yaptı.

Devrim Muhafızları Ordusu bünyesinde kurmaylık eğitimini de sürdüren Muhammed Ali Caferi, 1993-1994 yılları arasında Devrim Muhafızları harp akademisindeki kurmaylık eğitimini tamamladı.

1999 yılında 24 Devrim Muhafızları komutanından biri olarak Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye Tahran'daki sivil kargaşa döneminde liberalizasyon politikalarının ülkenin liderliğini tehdit ettiğini bildiren bir muhtıra gönderdi.

Genelkurmay operasyon dairesi komutanlığı ve Devrim Muhafızları Ordusu kara Kuvvetleri Komutan yardımcılığı da yapan Muhammed Ali Caferi, 1994 yılından itibaren 13 yıl süreyle aynı ordunun kara kuvvetleri komutanlığını yürüttü.

2 Eylül 2007 tarihinde İran Dini Lideri Ali Hamaney tarafından, Tümgeneral Yahya Rahim Safevi'nin yerine Devrim Muhafızları Komutanı olarak atandı.

Muhammed Ali Caferi, Devrim Muhafızları Komutanlığı görevine atanmadan önce Devrim Muhafızları Ordusu Strateji Merkezi’nin başında bulunuyordu.

Fetih madalyası bulunan Muhammed Ali Caferi, aynı zamanda eski bakan Muhammed Bakır Zülkadr'in kayınbiraderidir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23