• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Muammer Kaddafi kimdir?

Libya'yı uzun süre tek başına yönetmiş olan Muammer Kaddafi kimdir?

Muammer Kaddafi

Muammer Kaddafi, 7 Haziran 1942 tarihinde Sirte, Libya'da dünyaya geldi.

Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra Libya Üniversitesi'nde eğitim görmeye başlayan Kaddafi, burada Tarih Bölümü'nden mezun oldu.

Üniversite mezuniyetinin ardından İngiltere'ye gitti ve 'Askerî Uzmanlık' eğitimi aldı.

1969 senesinde Yüzbaşı olan Kaddafi, 1959 senesinde arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Özgür Subaylar Hareketi isimli gizli örgütten destek alarak 1 Eylül 1969 tarihinde Kral İdris'e darbe yaptı ve devletin başına geldi. 

Daha sonra Albay rütbesi alarak Libya Silahlı Kuvvetleri komutanı oldu.

Darbeyi gerçekleştiren kurum olan 'Devrim Komuta Konseyi' adına yönetimi eline aldı ve anayasal kuruluşları feshetti.

'İslami Sosyalizm' ideolojisiyle hareket edeceğini belirten Kaddafi, Arap Birliği için çalışacağını, bağımsız ülkelerle birlikte ırkçılığa, sömürgeciliğe ve toplumsal baskıya karşı çıkacağını söyledi.

ABD'nin 7 Eylül 1969 tarihinde Kaddafi'yi tanıması üzerine kral görevini terk etti.

16 Ocak 1970 tarihinde yeni bir Anayasa hazırlandıktan sonra Başbakanlık ve Savunma Bakanlığı görevlerini üstlenen Kaddafi, İngiliz askerî üstlerini ve birliklerini ülkeden çıkardı ve Petrol şirketlerini ulusallaştırdı.

Kıbrıs Harekâtı sırasında Türkiye'ye destek verdi ve askerî yardım sağladı. Bir aralar, Türkiye'nin İsrail'in etkisinde kaldığını savunarak Türkiye yönetimini eleştirdi. 

1979-2011 yılları arasında Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi'nin 'Kardeşçe Lideri' ve Bir Eylül Büyük Devriminin Rehberi unvanını kullanarak, resmî bir görevi olmadan toplam 42 sene boyunca Libya'yı yönetti.

2011 senesinde Arap Baharı'nın etkisiyle Libya'da iç savaş çıktı. 23 Ağustos 2011 tarihinde Trablus'un muhaliflerin eline geçmesiyle Kaddafi rejimi resmen yıkılmış oldu. 

Libya iç savaşı sırasında Kaddafi karşıtı isyancılar tarafından kurulan Ulusal Geçiş Konseyi tarafından, memleketi Sirte'de saklandığı yerde yakalandı  ve linç edildi. 

Bu linç sırasında halka "Evlatlarım ben sizin babanızım. Siz neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyorsunuz. Bu yaptığınız haramdır. Haram nedir bilmiyor musunuz?" dediyse de fark etmedi ve isyancılar tarafından linç edilerek öldürüldü. 

Sol kulak ile göz aralığının ortasında ve sağ alt karın boşluğunda kurşun izleri bulundu.

Linç edilerek öldürülmesi bazı çevrelerde tepkiye neden oldu. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Philip Hammond, acımasız bir muameleye tabi tutulan Kaddafi’nin öldürülmesinin devrimi “lekelediğini” söyledi.

Kaddafi öldürüldükten sonra, bir süre soğuk hava deposunda halka teşhir edildi. Cesedi ise Sahra Çölü'nde meçhul bir yere gömüldü.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23