• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mehmet Ali Şahin kimdir?

AK Parti Karabük Milletvekili, TBMM eski Başkanı ve Adalet eski Bakanı Mehmet Ali Şahin kimdir?

Mehmet Ali Şahin

Mehmet Ali Şahin, 16 Eylül 1950 tarihinde Karabük'ün Ovacık ilçesine bağlı Ekincik köyünde dünyaya geldi. 

İlk öğrenimini doğduğu köyde tamamlayan Şahin, liseyi İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 

İmam Hatip'te okuduğu yıllarda köyde imamlık yapan Şahin, lise mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okumaya başladı. Buradaki eğitimini de tamamladıktan sonra 1983 senesine kadar serbest avukatlık yaptı.

 

Siyasi Yaşamı

Belediye Başkan Adaylıkları

Refah Partisi Eminönü İlçe Başkanlığı ile siyasete atılan Şahin, 1989 Yerel Seçimleri'nde Refah Partisi'nden Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı oldu. Ancak seçilemedi.

1994 Yerel Seçimleri'nde aynı partiden Fatih Belediye Başkan Adayı oldu. Bu kez seçilmesine rağmen pusuladaki baskı hatasından dolayı seçimler yenilendi. Seçimler yenilendikten sonra Anavatan Partisi'nden Aday olan Sadettin Tantan Belediye Başkanı seçildi.

Milletvekilliği

1995 senesindeki Türkiye Genel Seçimleri'nde Refah Partisi İstanbul Milletvekili olarak seçilen Şahin, ilk kez meclise girdi.

Refah Partisi kapatıldıktan sonra Fazilet Partisi bünyesine dahil olan Şahin, 1999 senesinde düzenlenen Türkiye Genel Seçimleri'nde bu kez Fazilet Partisi'nin İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi. 

 

Adalet ve Kalkınma Partisi 

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2001 senesinde kurucu üyeleri arasında yer alan Mehmet Ali Şahin, 2002 senesinde düzenlenen Türkiye Genel Seçimleri'nde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi.

Dönemin başbakanı Abdullah Gül'ün istifasının ardından Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 59. Hükûmet'te Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanu olarak görev aldı.

2007 senesinde düzenlenen Türkiye Genel Seçimleri'nde tekrar meclise giren Şahin, Erdoğan tarafından kurulan 60. Hükûmet'te Adalet Bakanı olarak görev aldı.

5 Ağustos 2009 tarihinde Meclis Başkanı seçilen Mehmet Ali Şahin, iki sene bu görevi yürüttükten sonra 24. Dönem Karabük Milletvekili olarak tekrar meclise girdi.

2012-14 yılları arasında AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu Üyeliği'nde de bulundu.

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar meclise girdi.

 

Mehmet Ali Şahin'in ilk eşi Saniye Şahin, 27 Kasım 2014 tarihinde bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Merkezi'nde Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığı yaptığı dönemde 3 sene boyunca sekreterliğini yapan 39 yaşındaki Zuhal Fırat'la 15 gün önce aile arasında bir törenle nişanlandı. 

13 Ekim Cuma günü Ankara’da bir otelin salonunda düzenlenecek nikah törenine başta Cumhurbaşkanı ve AK parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar, Genel Başkan Yardımcıları ve aile yakınları ile Ankara siyasetinin ve bürokrasinin önde gelen üst düzey isimleri davet edildi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23