• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mehmet Ali Kılıç kimdir?

15 Temmuz’un en genç şehitlerinden 22 yaşındaki Mehmet Ali Kılıç, darbeye karşı mücadele etmek için sokaklara çıktığında annesine alışveriş yapmaya gittiğini söylemişti. Darbecileri durdurmak için Boğaziçi Köprüsü’ne giden ve keskin nişancı tarafından vurulan Kılıç, elinde bayrakla şehit oldu. Vatansever bir genç olan Kılıç, Mart ayında yapılan astsubaylık sınavına yalnızca şehit olmak istediği için girmişti.

Mehmet Ali Kılıç

Anne babasının en büyük evladı olan 22 yaşındaki Mehmet Ali Kılıç, Namık Kemal Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği 3. sınıfta okuyordu. Aslen Bitlisli olan Kılıç, 15 Temmuz günü annesi Gülzirin Kılıç’a alışverişe gittiğini söyledi. Sonrasında ise arayıp, ''İstanbul çok karışık Cumhurbaşkanımızın çağrısı var o yüzden ben eve gelmiyorum'' dedi.

Ortanca oğlu askerde olan Gülzirin Kılıç, Mehmet Ali’nin köprüde olmasından büyük endişe duyuyordu. En son konuşmalarında oğluna nerede olduğunu soran anne, kendisinin de köprüye gitmek istediğini söyledi. Gülzirin Kılıç’a oğlu, ''Sen namaz kıl dua et, senin gibi bir sürü kapalı kadın, yaşlı teyzeler var onların namusu benden sorulur burayı bırakamam'' cevabını verdi.

Darbeci askerlerin kurşunlarına hedef olan Kılıç, annesiyle yaptığı bu konuşmadan sonra vuruldu. Arkadaşına ambulansta en son, ''Bu memleketi onlara teslim etmeyin, bu memleket size emanet'' diyen Kılıç, tekbir ve Kelime-i Şehadet getirerek son nefesini verdi.

Annesinin güler yüzlü, fedakar, dinine düşkün ve ayrım yapmayan bir insan olarak anlattığı genç şehidin cenazesi, Harmantepe Camii’nde kılınan namazın ardından Ayazağa mezarlıklarına defnedildi.

14 yaşında bir kız, 21 yaşında bir erkek kardeşi bulunan Şehit Mehmet Ali Kılıç’ın babası, 7 aydır cilt kanseri teşhisiyle tedavi görüyordu.

Şehidin ismi, Sarıyer’de bulunan bir imam hatip lisesine ve Bitlis Tatvan’da bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23