• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mehmed Reşid Şahingiray kimdir?

İnkılap Niçin ve Nasıl Oldu?, Sürgünden İntihara ile Dr. Reşid Bey ve Hatıraları kitaplarının yazarı olan Mehmed Reşid Şahingiray, 6 Şubat 1919 tarihinde silahıyla kendisini vurarak intihar etmiştir.

Mehmed Reşid Şahingiray

Mehmed Reşid Şahingiray 8 Şubat 1873 tarihinde Kafkasya'nın Adigey bölgesindeki Bjeduğ köyünde doğdu, 1874 yılında ailesiyle birlikte Osmanlı topraklarına göç ederek İstanbul'a yerleşti. 
Beşiktaş Askeri Rüşdiyesi, Kuleli Askeri İdadisi ile Askeri Tıbbiye'de tahsil gördü. Bu dönemde İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katıldı. Eğitimini tamamladıktan sonra da yüzbaşı olarak Osmanlı ordusunda göreve başladı. 1897 senesinde de yaptığı çalışmalar sebebiyle tutuklanarak Trablusgarp'a sürgün edildi. II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinin ardından da askerlikten ayrılarak çeşitli bölgelerde  kaymakamlık, mutasarraflık ve valilik yaptı. Bunun yanında Kafkas sürgünleri tarafından oluşturulan Çerkes İttihad-Teavün Cemiyeti, Şimali Kafkas Cemiyeti ile Kafkasya İstiklal Komitesi'nde aktif bir biçimde faaliyetler yürüttü. I. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine de Ermeni sürgünü sorumlularından biri sayılarak tutuklandı. Daha sonra cezaevinden kaçtı. Fakat yakalanacağını anlayınca da 6 Şubat 1919 tarihinde silahıyla kendisini vurarak intihar etti.

 

ESERLERİ

İnkılap Niçin ve Nasıl Oldu?
Dr. Reşid Bey ve Hatıraları
İttihat ve Terakkinin Kurucu Üyelerinden Dr. Reşid Bey'in Hatıraları
Sürgünden İntihara

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23