• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mahmut Coşkunsu kimdir?

Mahmut Coşkunsu, Azerbaycan'dan İstanbul'a gelmişti. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü'nde sabaha kadar yaralıları sırtında taşıdı. Darbeci askerler Coşkunsu'yu başından vurarak şehit etti.

Mahmut Coşkunsu

Darbe kalkışmasını haber alır almaz abdestini alarak Kısıklı'ya giden Mahmut Coşkunsu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın havalimanına geleceğini öğrendi. Havaalanına gitmek için yola çıkan ve Boğaziçi Köprüsü’nde darbecilerle karşılaşan Coşkunsu, burada 16 Temmuz sabahına kadar yaralananlara yardım etti. Cuntacı askerlerin açtığı ateş sonucu boynundan yaralanan Coşkunsu, hastaneye geldiğinde çoktan şehit olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisi ve ona ''baba'' deyişiyle tanınan Coşkunsu, Erdoğan’ın katıldığı tüm mitinglere gitmeye çalışıyor, çoğuna yaşadığı Azerbaycan’dan geliyordu. 43 yaşındaki iş adamı, inşaat sektöründe çalışıyordu. Aynı zamanda demir doğrama üzerine de fabrikası olan Coşkunsu, Azerbaycanlı Nigar Coşkunsu ile evliydi. Coşkunsu’nun 5 aylık bir erkek çocuğu vardı.

Şehidin eşi Nigar Coşkunsu, şöyle konuştu; ''Ramazan bayramı için gelmiştik. 20 Temmuz'da Bakü'ye dönecektik. Eşim o gece Kısıklı'ya sanki mitinge gider gibi gitti. Tayyip Erdoğan'ı çok sever, ona "baba" derdi. Erdoğan'ın tüm mitinglerine, etkinliklerine Bakü'den kalkıp gelirdi. Hiçbirini kaçırmazdı. Beni de birçok mitinge götürdü. İçinde vatan ve Reis sevdası çok büyüktü. 15 Temmuz gecesi aile ziyaretinden dönerken sosyal medyadan FETÖ'cü askerlerin darbe girişiminde bulunduğunu öğrendi. Bizi Ümraniye'de evimize bıraktı, abdestini aldı hemen Kısıklı'ya koştu. Yanında eniştesi Murat Civan da vardı. Onun anlatmasına göre sabaha kadar yaralıları hastaneye taşımış. Kendisini insanlara siper etmiş. Onunla gurur duyuyorum. Ancak 5 aylık oğlum hiçbir zaman baba diyemeyecek. Buna çok üzülüyorum.''

Mehmet Coşkunsu 17 Temmuz’da İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Şehidin ismi, İstanbul Ümraniye’de bir ortaokula verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23