• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Lucien Arkas kimdir?

Lucien Arkas, Türkiye'nin lider firmalarından biri olan Arkas Holding'in patronudur.

Lucien Arkas

Fransız asıllı bir Türk vatandaşı olan Lucien Arkas, 1945 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi'nden mezun oldu.

Arkas ailesinin hikayesi

1750 yıllarında Marsilya'da yaşayan ailenin bir üyesi Türkiye'ye gelir. Ticaret yapmak için İzmir'e yerleşir ve üzüm, incir gibi ürünlerin Fransa'ya ihracıyla ilgilenmeye başlar. Diğer taraftan, asırlarca Venedik ve son olarak da Fransa egemenliğinde yaşamış olan Korfu Adası, Napolyon Bonapart'ın Waterloo Savaşı'nın ardından İngiliz yönetimine geçer. Korfu Adası'nda yaşayan Arkas ailesi bu değişimden rahatsızlık duyar ve tüm aile üyeleriyle 1840 yılında adadan ayrılarak İzmir'e yerleşir. Lucien Arkas’ın dedesi Gabriel Jean-Baptiste Arcas 1902 yılında, iki Fransız ortağıyla (Tissot / Champsaur) bir ithalat şirketi kurar. Fransız ortaklar, Birinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'den ayrılır ve Gabriel J.B. Arcas tek başına faaliyetini sürdürür. 1935 yılında ölünce Marsilya'da yaşayan oğlu Lucien Gabriel Arcas Türkiye'ye çağrılır. 1944 yılına kadar baba mesleğini sürdürür.

İş hayatı

Lucien Arkas, dedesi Gabriel J.B. Arcas'ın 1902 yılında kurduğu şirketin başına 1964 yılında 19 yaşındayken geçti. Bu dönemde vapur acenteliği şirketinde iş hayatına başladı. 1972 yılında Arkas İstanbul Şubesini açtı. 1979'da Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. şirketini kurdu. 1996 yılında ilk gemisini satın alarak gemi filosunun temelini attı. Lucien Arkas, bugün dünyanın 34. büyük filosuna sahip. Filosunda Türk bayraklı 26 konteyner gemisinin yanı sıra beş petrol tankeri var. Kara taşımacılığı için ise 450 kamyonu mevcut.

Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca bilen Lucien Arkas, 2000 yılından bu yana Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca TÜSİAD’da ulaştırma grubu başkanı, deniz nakliyecileri derneğinde İzmir saymanı, deniz ticaret odası, TURMEPA, ESİAD ve Alsancak Rotary Kulübü üyesidir.

Fransız Hükümeti Türkiye Dış Ticaret Müşavirliği görevi de yapmıştır. 1998 yılında Türk-Avusturya ekonomik ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle Avusturya Cumhuriyeti Büyük Gümüş Hizmet Nişanı, Fransa Ordre National du Merite Şövalyelik Nişanı, Fransa Legion d'Honneur Şövalyelik Nişanı, İtalya Cumhuriyeti Ordine al Merito Şövalyelik Nişanı ve Avusturya Cumhuriyeti Großes Silbernes Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Arkas Holding’in bugün yurtiçinde 13, yurtdışında 19 ülkede, 37 ofisi (Yunanistan, İtalya, Monako, İspanya, Fransa, Portekiz, Cezayir, Fas, Mısır, Suriye, Lübnan, Libya, Irak, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan) bulunuyor. 61 şirketi ile yurtiçinde 5 bin 608, yurtdışında 700 kişiye istihdam sağlıyor.

Lucien Arkas, 1000'e yakın eserden oluşan resim koleksiyonunun sahibidir. Bu koleksiyonu sergilemek için İzmir'de Arkas Sanat Merkezi'ni kurdu. Ayrıca maket gemi koleksiyonu da vardır.

Lucien Arkas, 2010 yılında İdol Şarapları’nı satın alarak adını ‘LA Şarapçılık’ olarak değiştirmiştir.

Evlilikleri

1.evliliği: Lucien Arkas'ın ilk evliliğinden Diane Arcas, Claire Christine Arkas ve Bernard Arcas adında üç çocuğu vardır.

2.evliliği: İkinci evliliğini sekreteri Esra Arkas ile gerçekleştirdi. Daha sonra boşandılar.

3.evliliği: Lucien Arkas üçüncü evliliğini Gülbeniz Hanım ile yaptı. Bu evlilikten bir çocukları oldu.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23