• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Lokman Biçinci kimdir?

Lokman Biçinci ve kardeşi Gökhan Biçinci, darbeden bir gün önce kız kardeşlerini kaybetmişlerdi. Erzurum’dan Ankara’ya getirilecek olan cenazeyi beklerken darbe kalkışmasını haber aldılar. O gece iki kardeş Kazan Belediyesi'nden yapılan duyuru üzerine meydanlara indiler.

Lokman Biçinci

Darbe girişimini haber alan Lokman Biçinci, kardeşi ile birlikte Kazan’daki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na gitti. Helikopterden açılan ateş sonucu şehit olan Biçinci, pazartesi günü Kazan Şehitliği’nde toprağa verildi.

Lokman ve Gökhan Biçinci kardeşler, Kazan’daki 4. Ana Jet Üssü’nden kalkarak TBMM ve devlet kurumları ile sivil halkı vurmak isteyen F-16’ları engellemek istedi. Yoğun mücadeleler sonucunda helikopterden açılan ateş altında kalan Lokman Biçinci, olay yerinde şehit oldu. Kız kardeşinin cenazesi ise darbe girişimi nedeniyle Ankara’ya getirilemeyeceği için Erzurum’a defnedildi.

Kazan Ulu Camii'nde kılınan öğlen namazının ardından son yolculuğuna uğurlanan şehidin cenaze namazına binlerce vatandaş katıldı. Şehidin babası 65 yaşındaki Recep Biçinci, "5 tane daha evladım var, hepsi vatan uğruna feda olsun" dedi.

Şehidin cenazesi Kahramankazan Şehitliği’ne defnedildi.

Lokman Biçinci, 11 kardeşli Biçinci ailesinin ortanca çocuğu olarak Erzurum'un Narman ilçesinde doğdu. Ekonomik nedenlerden dolayı Kazan'a göç eden Biçinci, cam fabrikasında asgari ücretli olarak çalışıyordu. Biçinci, düğün yapmak ve araba alabilmek için para biriktiriyordu.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kazan'daki Akıncı Ana Jet Üs Komutanlığı'nın ana komuta merkezi olarak kullanıldığının anlaşılması üzerine üssü ele geçirmek ve kalkan uçakları engellemek isteyen 8 bin Kazanlı'nın üzerine darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu 7 kişi hayatını kaybetmiş, 59 kişi de yaralanmıştı.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23