• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kudret Özersay kimdir?

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay kimdir?

Kudret Özersay

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 1973 yılında Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu.

Alaminyolu inşaat ustası Hüseyin Usta ile terzi Sadiye Hanım'ın oğludur.

ÖĞRENİM HAYATI

1974 yılında henüz altı aylıkken babasının şehit olması ertesinde annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa'nın kuzeyine göç etti. Buradaki ilk, orta ve lise öğreniminin ardından öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.

1995 yılında eğitim gördüğü Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (Mülkiye’den) Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu.

1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı.

1998 yılında, eğitimini tamamladığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 'Türk Boğazlarından geçiş hakkı' konusunda yüksek lisansını tamamladı.

2002 yılında da 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları konusunda doktorasını tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı.

1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi-akademisyen olarak çalışmaya başlayan Kudret Özersay, bir dönem bu bölümün başkanlığını da yürüttü.

2008 yılında kazandığı bir bursla İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bir dönem misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde uluslararası hukuk, hukuka giriş, müzakere ve arabuluculuk, dünya politikası gibi dersler veren Kudret Özersay, Haziran 2015’te Profesör unvanını aldı.

SİYASİ HAYATI

2002 yılında Kıbrıs’a döndü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ardından ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldı.

2002-2003 ve 2003-2004 dönemlerinde, Birleşmiş Milletler Antlaşmalar Komitesi üyeliği yaparak, Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı. Kıbrıs Türk müzakere heyeti içerisinde uluslararası hukuk uzmanı sıfatıyla İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı.

2010 yılında üçüncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun döneminde atandığı Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevini 8 Haziran 2012 tarihine kadar sürdürdü. Bu dönemde KKTC’de Toparlanıyoruz Hareketi (Temiz Toplum Derneği) isimli sivil toplum hareketinin öncülüğünü yaptı ve görevinden istifa etti. Kudret Özersay, şu anda aktif üyesi olarak görev yapmaktadır.

2014 yılı içerisinde müzakerelerin yeniden başlamasının ardından 8 Şubat 2014 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı tarafından bu kez Kıbrıs Türk tarafının “Müzakerecisi” olarak atandı.

12 yıl müzakere görevi yürüten Kudret Özersay, üç farklı KKTC Cumhurbaşkanı, dört farklı Kıbrıs Rum lideri ve iki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile aynı müzakere masasında bulundu. Görevi sırasında Londra, Atina, Moskova, New York, Washington, Brüksel, Paris ve Berlin gibi dünya merkezlerinde KKTC Cumhurbaşkanlığı adına diplomatik faaliyetlerde bulundu ve Kıbrıs Türk tarafını temsil etti.

Ocak 2016’da kurulan Halkın Partisi’nin kurucu genel başkanı olan Kudret Özersay halen bu partinin Genel Başkanlığını sürdürmektedir. 7 Ocak 2018 tarihinde yapılan erken genel seçimleri sonucunda Halkın Partisi Lefkoşa milletvekili olarak seçilen Kudret Özersay şu anda KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Kudret Özersay, CTP-HP-TDP-DP dörtlü koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yanında Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlenmiştir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23