• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Konfüçyüs kimdir?

Çinli filozof, eğitimci ve yazar Konfüçyüs'ün hayatı

Konfüçyüs

MÖ 28 Eylül 551 tarihinde, Kuzey Çin’in şuanki Shandong eyaletinin Lu şehrinde dünyaya geldiği sanılmaktadır. Kaynaklarda soyu ve gençliği ile ilgili çeşitli rivayetler ve anlatımlar bulunmaktadır. Bir rivayete göre fakir fakat saygın bir aristokrat aileden gelmektedir.

Babasını henüz üç yaşında iken kaybetti.

Bilge bir aileye mensup olan annesinden yazı yazmayı öğrendi ve on üç yaşına geldiğinde dedesinin yanına gönderildi. Altı sene süreyle dedesinden özel eğitim alarak "altı marifet" (sanat-hüner) diye adlandırılan, töre (tarihî gelenek ve görenekler), müzik, ok ve yay kullanma, araba sürme, yazı yazma ve hesap yapmayı öğrendi.

Altıncı yılın sonunda dedesini, MÖ 529 senesinde de annesni kaybeden Konfüçyüs, yaşadığı beyliğin kuralları gereği üç yıl annesinin yasını tuttu.

MÖ 532–502 yılları arasında belli aralıklarla Lu derebeyliğinde çeşitli vazifelerde bulundu.

Başlangıçta küçük memuriyetlere atandı. 19 yaşındayken, Song beyliği seyahati sırasında tanıştığı Jī Guān Shì ile evlendi ve bir sene sonra baba oldu. Sonraları iki kız çocuğu olmuş, birisi çok küçükken hayatını kaybetmiştir.

Doğu uygarlığının en önemli temsilcilerinden biri oalrak kabul edilen Konfüçyüs, Çin geleneklerini bir araya getirerek yeni kuşaklara aktarmak için kendine özgü yöntemleriyle öğretimi halka yaymış ve öğretmenliği bir uğraş haline getirmitir.

Konfüçyüs, öğrencileri ile birlikte geçmiş Çin filozof ve bilginlerinin yazılarını bir araya getirmeye çalışmış; onların çabası sonucu “Beş Klasik (Wou King)” ve “Dört Kitap (Se Chou)” adı verilen koleksiyon ortaya çıkmıştır.

Konfüçyüs öğretisinin ilgi alanı, sadece insan ve insan-toplum ilişkilerini kapsar. Bu sistemin temelinde, insanın yaratılıştan iyi olduğuna itimat yatar, aynı zamanda

Konfüçyüs'ün öğretisi bir din değil, eski Wu-dinine dayanan etik felsefedir. Öğretisinde kesin bir hiyerarşi söz konusudur. Ona göre, insan ilişkilerinde birbirine itaat etmesi gereken gruplar şunlardır:

Vatandaş: Hükümdarına itaat etmeli

Genç: Yaşlıya itaat etmeli

Kadın: Kocasına itaat etmeli

Çocuklar: Ana-babaya itaat etmeli

Konfüçyüs'e göre erdeme ulaşmanın yolu bilgiden geçer. İnsan, hayatı boyunca alçak gönüllülüğünü koruyarak, yeni şeyler öğrenmeye çaba göstermelidir.

Konfüçyüs, MÖ 479 senesinde doğduğu şehirde hayata veda etti.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23